Biuro

Wiele aplikacji Windows nie posiada alternatywy w systemie Linux. Nawet, jeżeli program czyta, edytuje i zapisuje w formacie Windows, istnieje granica kompatybilności. Rozwiązanie problemu jest zaskakująco proste - używaj w Linuksie oprogramowania Windows.


Wiele aplikacji Windows nie posiada alternatywy w systemie Linux. Nawet, jeżeli program czyta, edytuje i zapisuje w formacie Windows, istnieje granica kompatybilności. Rozwiązanie problemu jest zaskakująco proste - używaj w Linuksie oprogramowania Windows.

Skaner nie jest w biurze konieczny na każdym stanowisku pracy; dobrze jednak, by wszyscy mieli do niego dostęp. Opiszemy, jak udostępnić skaner sieciowy wszystkim użytkownikom.

CrossOver Office - programy Windows w Linuksie

Biuro

1. Interfejs graficzny - Linux to nie tylko wiersz poleceń.

Kompatybilność z pewnymi formatami plików aplikacji Windows ciągle stanowi problem w Linuksie. A przecież wielu użytkowników nie chce lub nie może zrezygnować z takich programów, jak choćby Adobe Photoshop, dla którego nie ma (jeszcze) odpowiednika do Linuksa.

Możliwość zastosowania oprogramowania do Windows daje Cross-Over Office firmy Codeweavers (www.codeweavers.com). Program bazuje na WINE i nie jest emulacją, lecz udostępnia programom Windows wywołania systemowe Linuksa. Różnica w szybkości działania jest niemal niezauważalna.

Biuro

2. Dodaj/usuń programy - CrossOver Office przechowuje własną listę zainstalowanych aplikacji.

W przypadku CrossOver Office dobrze jest dysponować łączem internetowym. Zaoszczędzi to na przykład żmudnego kopiowania czcionek Windows. W dalszym ciągu opisu zakładamy, że użytkownik dysponuje łączem internetowym.

Trzydziestodniową wersję testową CrossOver Office możesz pobrać ze stronyhttp://www.codeweavers.com/procucts/download_trial/ . Po zakupie licencji można przekształcić wersję demonstracyjną w pełną wersję bez ponownej instalacji. Służy do tego okno rejestracji, które otwiera się przy każdym uruchomieniu Office. Istniejące instalacje aplikacji Windows pozostają nienaruszone.

Uruchomienie systemu do instalacji

Najpierw przejdź do folderu, w którym znajduje się plik .sh programu CrossOver Office. Co ciekawe, do instalacji programu nie są wymagane uprawnienia użytkownika root. Wszystkie pliki lądują w folderze home użytkownika. Instalacja zaczyna się od polecenia:

sh install-crossover-standard-demo-4.1.sh

Biuro

3. Fakt - to menu zawiera listę aplikacji certyfikowanych przez Codeweavers. Rzeczywiście, Internet Explorer należy do aplikacji wyróżnionych klasyfikatorem ''Gold''.

Pojawiające się ostrzeżenia, na przykład o brakujących czcionkach, możesz po prostu zignorować. Po zaakceptowaniu warunków licencji możesz zainstalować wersję demonstracyjną. Po zakończeniu kopiowania plików rozpoczyna się konfiguracja. Pewną osobliwością programu jest fakt, że poszczególne okna konfiguracyjne zawierają mieszankę tekstów angielskich i niemieckich. To zamieszanie językowe przenosi się potem na niektóre aplikacje Windows, szczególnie, gdy CrossOver samodzielnie pobiera potrzebne pliki z Internetu. Wiadomo jednak, że cel uświęca środki.

Jak długo nie posiadasz licencji, okno rejestracji programu można zamknąć klikając przycisk : Zarejestruj później. Pierwsze dwa okna zatwierdź klikając Dalej, chyba że w systemie są już zainstalowane wtyczki do Netscape / Mozilli, albo też ścieżka dostępu jest niezgodna.

Ważniejsze jest trzecie okno z ustawieniami proxy. CrossOver Office obsługuje również authenticating proxies. W przypadku korzystania z takiego serwera proxy może pojawić się pytanie o nazwę użytkownika i hasło. Ustawienia proxy można skonfigurować także później, w sekcji Ustawienia. Aby zobaczyć przycisk Zaawansowane, w niektórych przypadkach trzeba powiększyć okno.

W ustawieniach zaawansowanych możesz zmienić standardową ścieżkę binariów, ustawienia proxy oraz konfigurację DirectDraw. Dodatkowo można zdefiniować typy plików, których nie może otwierać Outlook. Po instalacji programów Office użytkownik może na karcie Powiązania (de)aktywować reakcje na określone rozszerzenia nazw plików.

Czcionki i obsługa czcionek

Biuro

4. Restart - teraz pozostaje już tylko czekać na symulowany restart komputera.

Na początek warto zainstalować standardowe czcionki True Type Fonts Microsoftu. Na karcie Czcionki masz możliwość wyboru - instalacja wybranych lub wszystkich czcionek poleceniem Add all fonts. Jeżeli dysponujesz szybkim łączem internetowym, możesz wybrać od razu tę drugą opcję. Po zaakceptowaniu licencji EULA czcionki zostaną względnie szybko zainstalowane.

Codeweavers określa sześć kategorii oprogramowania: known not to work, untested, honorable mention, bronze, silver i gold. Określenia te informują o tym, na ile bezproblemowa jest współpraca z oprogramowaniem. Obszerna lista dostępna jest na stronie zgodności Codeweavers www.codeweavers.com/compatibility/browse/name.

Instalacje Windows, które korzystają ze ścieżki c:\<ścieżka>, w Linuksie znajdują się w folderze użytkownika .cxoffice/dotwine/fake_windows/. Folder domowy w Linuksie dla aplikacji Windows zakładany jest na y:\.

Biuro

5. Przykładowy KDE - każdy program Windows otrzymuje swój własny wpis w menu.

Jeżeli chcesz zaprzestać korzystania z CrossOver Office, usuń cały folder .cxoffice/dotwine/fake_windows/. W takiej sytuacji znikną jednak również wszystkie aplikacje. Bardziej elegancko jest skorzystać z opcji uninstall. Znajduje się ona w nowo założonym punkcie menu KDE. Znajdziesz tam także dokumentację, Office Setup, Reset CrossOver Office, i Simulate Windows Reboot. Office Setup to aplikacja, w której możesz zmieniać ustawienia oraz instalować / usuwać programy.

Zdarza się, że CrossOffice zachowuje się dziwnie. Dlatego też dostępne są dwa rodzaje resetu. Niektóre programy wymagają zresetowania Windows i tę funkcje udostępnia Simulate Windows Reboot. Procesy WINE działają przy tym dalej. Czasami aplikacje zawieszają się i wtedy pomaga już tylko wariant brutalnej siły. Reset CrossOver zabija wszystkie procesy WINE.

W razie problemów warto zajrzeć do bardzo szczegółowej dokumentacji. Jest ona zainstalowana lokalnie i zawiera również bardzo dobrą sekcję FAQ, choć tylko w języku angielskim.

Oprogramowanie

Biuro

6. Sterowanie systemowe - konfiguracja niuansów Windows. Tu można zmieniać na przykład opcje internetowe lub definiować różne profile Outlooka.

Teraz przejdziemy do właściwej instalacji aplikacji Windows; służy do tego przycisk Dodaj / Usuń. Po kliknięciu, najpierw otwiera się lista obsługiwanych aplikacji. Jeżeli chcesz instalować produkty Microsoftu, usilnie zalecamy zainstalowanie jako pierwszej przeglądarki Internet Explorer. W przeciwnym razie na przykład Office XP będzie zgłaszał brak przeglądarki.

Gdy jest dostępny, w przypadku takich programów, jak Internet Explorer, zalecany jest tryb szybkiej instalacji. W tym wariancie wszystkie potrzebne składniki są pobierane bezpośrednio z Internetu. Możliwa niedogodność polega na tym, że program zostanie zainstalowany w angielskiej wersji językowej. Pojawiające się ewentualnie komunikaty CrossOver Office o wersji testowej oprogramowania po prostu zignoruj, klikając OK. Na koniec instalacji Cross-Over Office wyświetli jeszcze jeden komunikat ostrzegawczy, który możesz spokojnie zignorować. Jeżeli jesteś bardzo ciekaw o co chodzi, zajrzyj do pliku dziennika instalacji, którego lokalizacja jest podana w komunikacie.