Biurokracja bez papieru

Estonia podjęła walkę z biurokracją papierową i stworzyła rządowy elektroniczny system wymiany informacji.

W Estonii stworzono system, dzięki któremu rząd i inne organy centralne wymieniają dokumenty tylko drogą elektroniczną. Według zapewnień doradców rządowych jest to "pierwszy na świecie udany pomysł na administrację działającą bez papierów, segregatorów, ton dokumentów".

Rządowy, elektroniczny system informacyjny zaprojektowało i zaimplementowało konsorcjum rodzimych producentów oprogramowania. Jego wdrożenie trwało 3 miesiące. Jak szacują pomysłodawcy, koszty wdrożenia systemu zwrócą się za 15 miesięcy w wyniku oszczędności, wynikających z obniżenia wydatków na papier i drukowanie.

Przepływ informacji odbywa się z wykorzystaniem połączeń szyfrowanych. Ministrowie otrzymują propozycje ustaw, komentują je i przez sieć zgłaszają poprawki. Także obywatele mają dostęp do informacji przez Internet. Obrady parlamentu można odsłuchać w plikach Real Audio lub otrzymać ich tekstowy zapis pocztą elektroniczną. Jedynie tajne dokumenty są zastrzeżone dla urzędników. Linnar Viik, doradca premiera do spraw IT, twierdzi, że nowy system jest bardzo przejrzysty, umożliwia lepszy dostęp do informacji, a co za tym idzie - zwiększa efektywność. "Do Estonii obecnie przyjeżdża wiele delegacji z takich krajów, jak Grecja, Holandia czy przedstawiciele Komisji Europejskiej. Wszyscy słyszeli o e-administracji rządowej, ale tylko odwiedzając nasz kraj mogą przekonać się, jak to działa".

Więcej informacji: www.riik.ee


Zobacz również