Biurowa jedenastka

W październiku do wybranych testerów trafiła pierwsza wersja beta pakietu biurowego Microsoftu o roboczej nazwie Office 11. Choć to dopiero początek testowania i projektowania (premiera pakietu planowana jest na lato), to widać już, co stanowić będzie podstawę prac nad aplikacjami.

Microsoft raczej nie wprowadzi istotnych zmian w wyglądzie i działaniu programów. Najważniejszą innowacją jest obsługa plików formatu XML w Wordzie, Excelu i Accessie. Dzięki temu dokumenty będą mogły zawierać dane z dowolnego źródła opartego na XML i przedstawiać je w dowolny sposób dzięki szablonom. To zaś oznacza, że Microsoft wreszcie zacznie realizować założenia strategii .Net (niektórzy twierdzą, że nowy produkt otrzyma nazwę Office.Net).

Na obsłudze XML najwięcej skorzystają duże przedsiębiorstwa, które z ulgą powitają narzędzia umożliwiające ściślejszą integrację Office’a z aplikacjami serwerowymi spoza MS. Dziś muszą ręcznie przenosić informacje np. z baz Oracle do dokumentów Office’a i na odwrót.

W Office 11 będzie możliwe umieszczenie w komórkach Excela łączy odwołujących się bezpośrednio do takiej bazy - pod warunkiem, że ma ona interfejs XML (jest tak w większości przypadków, ponieważ XML to otwarty standard).

XML dla mas

Na obsłudze XML skorzystają także użytkownicy, którzy nie pracują w wielkich firmach. Zakłada się bowiem, że przedsiębiorstwa każdego rodzaju zaczną tworzyć internetowe formularze XML w Wordzie i Excelu. Takie formularze do pobrania będą wygodną w użyciu alternatywą dla dzisiejszych formularzy WWW.

Pliki XML Worda i Excela mogą być też „żywe”: jeśli musisz coś poprawić, np. adres czy numer telefonu, wystarczy zmiana w dokumencie, a informacja zostanie zaktualizowana w powiązanych bazach danych.

Zastosowanie XML niesie także ryzyko dla Microsoftu: ponieważ XML jest otwartym standardem, konkurencja będzie mogła bezproblemowo i wiernie odtworzyć format pliku Office’a. Zniknie więc ostatnia przeszkoda w upowszechnianiu się alternatywnych aplikacji biurowych, np. do Linuksa, które będą teraz zapisywać dokumenty identycznie jak nowy Word.

Oprócz obsługi XML Microsoft chce zainteresować firmy funkcjami pracy grupowej. Zwiększana jest integracja pakietu z aplikacją SharePoint Team Services w wersji 2. Pracownicy będą mogli wspólnie używać dokumentów w czasie rzeczywistym i lepiej nadzorować różne wersje tego samego dokumentu.

Co dla ludzi

Dla typowego użytkownika najwięcej nowości jest w Outlooku. Aplikacja ma teraz nowy, przejrzysty wygląd i kilka przydatnych narzędzi do zarządzania pocztą. Skrzynka odbiorcza i okno podglądu zostały rozmieszczone pionowo, a nie poziomo jak dotychczas, co podobno lepiej wykorzystuje miejsce. Dla bezpieczeństwa okno podglądu nie pokazuje już stron HTML. Do dyspozycji są kolorowe flagi do oznaczania wiadomości, którymi chcesz się zająć później, a ulepszone narzędzie wyszukiwania zawiera opcję zapisu parametrów i wyników w folderach.

Wśród nowych funkcji Worda znalazł się widok dokumentu z podglądem wszystkich stron w postaci miniaturek na pasku z boku ekranu.

Oczywiście najnowsza wersja Office 11 zawierać też będzie funkcje wykorzystujące cechy komputerów Tablet PC – głównie wprowadzanie danych w postaci cyfrowego atramentu