Biurowy gnom

Linux jest wciąż postrzegany jako system operacyjny przeznaczony do serwerów internetowych. Tymczasem niepostrzeżenie przybywa mu ciekawych programów biurowych i do użytku domowego. Przykładem jest pakiet GNOME Office.


Linux jest wciąż postrzegany jako system operacyjny przeznaczony do serwerów internetowych. Tymczasem niepostrzeżenie przybywa mu ciekawych programów biurowych i do użytku domowego. Przykładem jest pakiet GNOME Office.

Biurowy gnom

Analiza danych za pomocą narzędzia Data Analysis.

Większość pakietów biurowych to linuksowe wersje dystrybucji windowsowych, nie korzystają więc w pełni z możliwości oferowanych przez ten system. Oczywiście są jeszcze Star Office i Applixware, ale to olbrzymie programy, o zaawansowanych możliwościach, z których pewnie nigdy w pełni nie korzystasz. GNOME Office prezentuje inne podejście - zajmuje jedynie 10-20 MB na dysku, a programy są tak przygotowane, aby zawierały najczęściej wykorzystywane funkcje. Nie usiłuje naśladować MS Office i jest w miarę luźnym zbiorem aplikacji, z których każda może pracować samodzielnie. Trzy opisane programy to dopiero zaczątek pakietu, na który czeka wielu użytkowników Linuksa. Do pakietu tego często zalicza się również program graficzny GIMP (opisany w PCWK 1/2000).

Gnumeric

Gnumeric to arkusz kalkulacyjny mający w zamierzeniu autorów udostępnić użytkownikom Linuksa możliwości podobne do MS Excela. Jest to najbardziej rozbudowany (oprócz GIMP-u) element pakietu GNOME Office. Program ma wszystkie podstawowe funkcje MS Excela (i podobny interfejs), zawiera również narzędzie Data Analysis, które pozwala na zaawansowane manipulacje danymi, można także tworzyć własne moduły analityczne używając skryptów Python, Perl, a także kodu w języku C.

Największą wadą Gnumerica jest brak możliwości bezpośredniego tworzenia wykresów na podstawie danych zawartych w arkuszu. Na szczęście bardzo starannie dopracowana została możliwość importowania plików Excela. Równie rewelacyjnie działa zapisywanie arkuszy w formatach HTML i PDF (przy wykorzystaniu obecnych w każdym Linuksie narzędzi groff/gs - nie trzeba więc kupować kosztownego Adobe Distillera). Możliwy jest również zapis arkuszy w formatach Lotus 1-2-3, HTML, CSV, TXT, XBase, PostScript, MS Excel 97, LaTeX i we własnym formacie Gnumerica (XML).

Program został spolonizowany (przy opisie programu Dia znajdziesz instrukcje, jak uzyskać polskie komunikaty i menu). Gnumeric (wersja 0.31) znajduje się w systemie Mandrake Linux 6.1, który zamieściliśmy w numerze 12/99 PCWK, jak również na CD-ROM-ie dołączonym do tego numeru (najnowsza wersja 0.47 w postaci kodu źródłowego). Program można uruchomić z memu GNOME lub poleceniem gnumeric w xterminalu. Najnowsze informacje o Gnumeric można znaleźć pod adresem www.gnome.org/gnumeric.

AbiWord

Program AbiWord powstał ledwie ponad rok temu i jest tworzony od podstaw wyłącznie na podstawie modelu Open Source. Jest to edytor tekstu przeznaczony dla przeciętnego użytkownika, który w codziennej pracy edytuje tekst i korzysta przeważnie tylko z kilku podstawowych możliwości edytorów. Dlatego AbiWord ma tylko te funkcje, które są najczęściej używane. Potrafi odczytać pliki MS Office 97, RTF (Rich Text Format) i HTML, ma również własny format plików oparty na standardzie XML - warto zaznaczyć, że obsługa XML znajdzie się dopiero w kolejnych wersjach MS Office.

Ważną cechą jest możliwość sprawdzania pisowni "w locie", wykorzystująca ogólnie dostępne słowniki ispell (również słownik polski), chociaż ta funkcja ma nadal pewne braki. AbiWord używa czcionek Adobe Type 1 - co może utrudnić wymianę dokumentów z Wordem. Do dokumentów można wstawiać grafikę, dostępne są standardowe opcje formatowania itd. Trwają prace nad polską wersją AbiWord i gdy czytasz ten tekst, prawdopodobnie pod adresem www.abisource. com znajdziesz najnowszą wersję obsługującą już język polski. Na CD-ROM-ie znajduje się AbiWord w wersji 0.7.7 instalowanej poleceniem: rpm -i abisuite-0.7.7-1.i386.rpm. Program uruchamia się, wpisując polecenie abiword w oknie xterminalu.

Dia - Visio za darmo

Biurowy gnom

Duża liczba gotowych obiektów bardzo ułatwia tworzenie diagramów w Dia.

Dia jest rozbudowanym programem do tworzenia diagramów. W zamierzeniach autorów ma być odpowiednikiem komercyjnego programu Visio. Interfejs Dia do złudzenia przypomina popularny program graficzny GIMP, oferując łatwy dostęp do palety gotowych elementów wspomagających tworzenie diagramów np.: UML, sieci, płytki drukowane, bazy danych i inne. Może być łatwo rozszerzona o nowe zbiory obiektów, które tworzy się w formacie XML. Program potrafi zapisywać diagramy w formacie SVG (XML) i PostScript. Dia rozwija się błyskawicznie - średnio co dwa tygodnie pojawia się nowa wersja. Jeśli chcesz, aby było wyświetlane polskie menu i komunikaty, to przed uruchomieniem X-Window wpisz polecenie export LANG=pl w terminalu, w którym chcesz uruchomić X-Window. Podobnie zresztą możesz postąpić w przypadku pozostałych programów GNOME Office, opisanych powyżej. Na CD-ROM-ie znajduje się Dia w wersji 0.82, instalowana poleceniem: rpm -i dia-0.82-1.i586. rpm. Program uruchamia się, wpisując polecenie dia w oknie xterminalu lub z menu GNOME.