Black Point: "Nasze kartridże są wydajniejsze niż HP"

Polski producent materiałów eksploatacyjnych do drukarek, Black Point, zaprezentował rezultaty specjalistycznych testów porównawczych, przeprowadzonych w niemieckim instytucie badawczym Innovationstechnik. Wynika z nich, że wydajność kartridży z czarnym atramentem Black Point jest średnio trzykrotnie wyższa od oryginalnych kartridży HP.

Inżynierowie Innovationstechnik porównali dwa atramenty Black Point - czarny BPH 21 i barwny BPH 22 oraz analogiczne produkty HP - 21 i 22. Do przeprowadzania testu (zgodnie z normami ISO/IEC 24711 i - badanie średniej wydajności wkładu atramentowego - oraz ISO/IEC 24712 - zestaw stron testowych) wykorzystano trzy drukarki HP Deskjet D1460, pracujące równocześnie. Na każdej z drukarek wypróbowano 6 wkładów czarnych i 6 kolorowych.

Dlaczego do testu wybrano właśnie te modele drukarek? Przedstawiciele Black Point przekonują, że zdecydowano się na produkty HP, gdyż jest to obecnie lider sprzedaży urządzeń drukujących, a wymieniony wcześniej model (podobnie jak testowane atramenty) jest jednym z najpopularniejszych dziś wśród klientów.

W toku przeprowadzonych testów ustalono, iż przeciętna wydajność kartridża HP21 wynosi 200 wydrukowanych stron, podczas gdy w wypadku kartridża BPH21 wyniosła ona 642 strony. Różnice w wydajności kartridży barwnych były mniejsze, ale i tak na korzyść polskiej spółki (odpowiednio 153 i 341 stron wydruku). Pod względem jakości wydruków nieznacznie lepsze okazały się produkty HP. W sześciostopniowej skali jakości instytutu Innovationstechnik (gdzie 1 to jakość idealna, odpowiadająca wzorcowi matematycznemu, ale w praktyce nieosiągalna, a 6 to wydruk całkowicie nieczytelny) kartridże HP uzyskały wynik 2,88, a Black Point - 3,05.

Warto wspomnieć, iż z usług niemieckiej placówki badawczej w ubiegłym roku skorzystało też HP, porównując jakość własnych kartridży oraz kilkunastu produktów alternatywnych.

Wypowiedź przedstawiciela Black Point: "Jeśli chodzi o wybór kartridży w wersji standardowej, a nie XL: naszym celem było dostarczenie obiektywnej informacji dotyczącej różnicy pomiędzy kartridżami dwóch marek. Aby taką obiektywną różnicę w cechach produktów wyłonić, należało do testów wybrać produkty w tych samych typach.

Nasze kartridże BPH21 oraz BPH22 są odpowiednikami standardowej wersji kartridży HP nr 21 i HP nr 22, a nie wersji XL. Nie możemy porównywać produktów różnych typów, gdyż rezultat takiego badania nie będzie dostarczał obiektywnej informacji na temat marek kartridży.

Poza tym nasze kartridże w wersji oferującej zwiększoną wydajność powstały na długo przed tym, zanim HP zaoferowało wersje XL. Z kolei wersja naszych produktów korespondująca z produktami wersji XL, czyli jeszcze bardziej wydajna to kwestia przyszłości.

Dodatkowo nasz kartridż BPH21 (odpowiednik wersji standardowej HP 21) jest i tak bardziej wydajny od kartridża HP 21 XL. Dodatkowo dochodzi kwestia ceny i wynikające z tego koszty drukowania, co jest zebrane poniżej.

W jednym ze sklepów komputerowych ceny wyglądają następująco:

- HP21 - wydajność = 200 stron - cena brutto = 47 PLN - koszt 1 strony = 0,23 PLN (marka HP)

- HP22 - wydajność = 153 strony - cena brutto = 57 PLN - koszt 1 strony = 0,37 PLN (marka HP)

- HP21XL - wydajność = 475 stron - cena brutto = 71 PLN - koszt 1 strony = 0,15 PLN (marka HP)

- HP22XL - wydajność = 415 strony - cena brutto = 81 PLN - koszt 1 strony = 0,19 PLN (marka HP)

- BPH21 - wydajność = 642 strony - cena brutto = 43 PLN - koszt 1 strony = 0,07 PLN (marka Black Point)

- BPH22 - wydajność = 341 strony - cena brutto = 50 PLN - koszt 1 strony = 0,15 PLN (marka Black Point)

Jak widać kartridże Black Pointa mimo wszystko zapewniają oszczędności. Jeśli zakupimy komplet marki HP w wersjach XL, to Black Point nadal jest tańszy! Użytkownik bowiem płaci w rzeczywistości za wydruk strony, alokując jedynie środki w kartridżu. Wszystko to, jak potwierdziły testy, przy zachowaniu niezawodnej pracy i wysokiej jakości.

Jeśli chodzi o zasychanie, o którym wspomniał jeden z internautów, nie ma to miejsca. Przeprowadzamy szereg testów sprawdzając wszelkie istotne dla użytkownika parametry i nie dopuszczamy do sprzedaży produktów, które mogłyby powodować takie utrudnienia. Jeśli jednak z kartridżem zdarzyłyby się jakiekolwiek kłopoty (mogą one wynikać z różnych nietypowych przyczyn) można skorzystać z komfortowego i bezpłatnego serwisu w systemie door-to-door.

Więcej informacji: Black Point

Aktualizacja: 24 listopada 2008 15:08

Tekst uzupełniliśmy o wypowiedź przedstawiciela firmy Black Point.