Black & White szpieguje?

Internauci grający za pośrednictwem Internetu w grę Black & White obawiają się, że twórca gry za jej pomocą gromadzi dane dotyczące graczy.

Użytkownicy gry Black & White zastanawiają się, czy ich dane, takie jak numer IP, zawartość rejestru systemu czy konfiguracja sprzętowa, nie są bezprawnie gromadzone przez twórcę gry. Black & White, zaprojektowana jako gra typowo sieciowa, przesyła do serwera jej twórcy, firmy Lionhead, szczegółowe informacje dotyczące konfiguracji komputera gracza.

Według założeń Lionhead i wydawcy Black & White - firmy Electronic Arts - funkcja ta miała stanowić zabezpieczenie antypirackie. Tymczasem użytkownicy gry narzekają, że bezpośrednio po instalacji gra "usiłuje" połączyć się z serwerem Lionhead nawet wtedy gdy nie jest aktywne żadne połączenie z Internetem.

Przedstawiciele Lionhead uspokajają, że informacje pobierane przez serwer firmy są wykorzystywane jedynie do tworzenia systemu komunikacji między grającymi w Black & White w trybie online. Serwer używa ich także do stwierdzenia, czy dany użytkownik jest aktualnie w sieci, czy nie.