BlackBerry 10 zamiast BBX - zmiana nazwy z przyczyn prawnych

RIM zmienia nazwę swojego nowego systemu operacyjnego na BlackBerry 10. Okazało się, że jego wcześniejsza nazwa BBX jest znakiem towarowym amerykańskiej firmy produkującej oprogramowanie. Nowy OS ma łączyć najlepsze cechy systemów BlackBerry i QNX. Ten ostatni został zastosowany w tablecie PlayBook.

BlackBerry 9900 Bold

Amerykański sąd zakazał Reserach in Motion używania nazwy BBX. Firma Basis International produkująca oprogramowanie uważa, że posiada prawa do tego znaku towarowego i już w październiku groziła kanadyjskiemu producentowi popularnych smartfonów BlackBerry procesem sądowym.

Firma Basis zareagowała w tydzień po tym, gdy RIM zapowiedział, że BBX będzie nowym systemem operacyjnym jego smartfonów, tabletów i systemów wbudowanych. Producent BlackBerry stwierdził wtedy, że stosowanie przez niego tej nazwy nie powinno być problemem, bo Basis International nie jest jego bezpośrednim rywalem.

Amerykański sąd okręgowy Nowego Meksyku uznał jednak, że obie firmy oferują swoje produkty tej samej klasie klientów i tymi samymi kanałami handlowymi, a znak handlowy BBX jest identyczny do tego, którego chciał używać RIM. Właśnie dlatego, na wtorkowej konferencji prasowej w Singapurze nowy system był określany jako BlackBerry 10.