BlackBerry BBX - system dla smartfonów i tabletów

Na konferencji dla deweloperów BlackBerry DevCon w San Francisco, firma RIM zaprezentowała kilka nowości dla deweloperów związanych ze smartfonami BlackBerry i tabletem PlayBook. Największą z nich był system BBX, który stanowi swego rodzaju hybrydę pomiędzy OS-em znanym ze smartfonów firmy i systemem QNX zastosowanym w PlayBooku.

BBX
Smartfony BlackBerry potrzebują nowego systemu, by konkurować o pozycje na rynku z iPhone'm, Androdiem i Windows Phone 7. RIM zdaje się o tym wiedzieć i na konferencji dla deweloperów Mike Lazaridis zaprezentował system BBX przeznaczony dla smartfonów i tabletów. Póki co niewiele wiadomo na temat jego dalszych losów, ale prezentacja wyglądała całkiem obiecująco.

Aplikacje dla systemu BBX będą mogli tworzyć deweloperzy posługujący się narzędziami dostępnymi obecnie dla PlayBooka, takimi jak Native SDK, Adobe AIR/Flash, WebWorks/HTML5 oraz BlackBerry Runtime do obsługi aplikacji Androida. Wprowadzone zostaną także nowe - Cascade UI Framework oraz Super Apps. Pierwsze z nich to narzędzie to tworzenia animacji 3D, a drugie daje nowe możliwości twórcom aplikacji.

Zobacz również:

  • Najciekawsze nadchodzące smartfony 2022 roku [Kalendarium Premier; 04.07.2022]

BBX ma zostać wprowadzony w nadchodzących smartfonach i tabletach BlackBerry, ale nie wiadomo na razie nic więcej na ten temat. Nie jest też jasne, czy system będzie można pobrać na obecne smartfony firmy z systemem BlackBerry 7 lub tablety z QNX. Tymczasem, prezentację systemu można obejrzeć na poniższym materiale filmowych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: