BlackBerry Passport, czyli smartfon z kwadratowym ekranem i fizyczną klawiaturą

BlackBerry zaprezentowało w końcu swój nowy smartfon, który jest prawdziwie niecodziennym urządzeniem. Telefon o nazwie Passport pracujący pod kontrolą systemu BlackBerry OS 10.3 ma bardzo duże gabaryty, fizyczną klawiaturę oraz niemal niespotykany w urządzeniach tego typu kwadratowy ekran.

Specyfikacja BlackBerry Passport prezentuje się dobrze, chociaż nieco odstaje od wydanych w tym roku smartfonów konkurencji. Producent wyposażył urządzenie w czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 800 taktowany zegarem 2,2 GHz oraz aż 3 GB pamięci RAM. Pamięć wewnętrzna urządzenia to 32 GB, ale można rozszerzyć ją o kolejne 128 GB wykorzystując karty microSD.

Nowy sprzęt BlackBerry wyróżnia się jednak w inny sposób na tle innych urządzeń z tego samego segmentu. Ten niecodzienny smartfon został wyposażony w dotykowy ekran o przekątnej 4,5-cala i nietypowych, kwadratowych proporcjach. Rozdzielczość wyświetlacza wynosi dokładnie 1440 na 1440 pikseli. Zaraz pod nim umieszczona została fizyczna klawiatura składająca się z trzech wierszy. Będzie ona nie tylko reagować na wciśnięcia guzików, ale też będzie można na jej powierzchni wykonywać różne gesty.

Oprócz tego urządzenie może pochwalić się 13-megapikselowym aparatem wyposażonym w optyczną stabilizację obrazu oraz 2-megapikselową przednią kamerą do wideorozmów i zdjęć typu selfie. Za zasilanie urządzenia będzie odpowiadać akumulator o pojemności 3450 mAh, co daje nadzieję na bardzo długi czas pracy urządzenia z dala od gniazdka.

Niestety, wiele osób mogą odstraszyć wymiary urządzenia wynoszące 128 x 90,3 x 9,3 mm oraz waga 196 gram. Promocyjna cena telefonu to 599 dolarów, która później wzrośnie do 699 dolarów. Urządzenie dostępne będzie w sklepie internetowym BlackBerry.