BlackBerry sprowadza iOS na ziemię

Apple iOS i Google Android są obecnie na fali, ale BlackBerry OS firmy RIM został zaskakującym zwycięzcą badań StatCounter. Okazało się, że w USA największa liczba użytkowników mobilnego internetu korzysta z systemu BlackBerry.

System BlackBerry ma 34,4 proc. udziału, wyprzedzając w ten sposób Apple, który w listopadzie miał 33 proc. udziału w rynku. Jeszcze rok temu, do Apple należało 52% rynku.

Te liczby sugerują, by developerzy nie przygotowywali programów tylko na iPhone'a z wyłączeniem BlackBerry i Androida - powiedział Aodhan Cullern prezes StatCounter.

Tymczasem, zgodnie z StatCounter, udział systemu Google Android w rynku amerykańskim wzrósł prawie do 24 procent. To trzy razy tyle, co rok temu.

Obserwatorzy rynku już od jakiegoś czasu widzą wzrost popularności systemu Android. Niektóre badania pokazywały jednak, że rośnie głównie kosztem BlackBerry. Były to jednak badania oparte o liczbę zakupów i planowanych zakupów. Obecne mówią o rzeczywistej liczbie użytkowników.

W światowym rynku panuje Symbian (32 proc.). Następne są iOS, który ma 22 proc., BlackBerry - 19,3 proc. i Android - 11,6 procent. Globalne statystyki StatCounters powstały w oparciu o dane ponad 15 miliardów wyświetleń trzech milionów stron internetowych.