BlackBerry w obliczu kryzysu wraca do starej wersji systemu operacyjnego

Na początku tego roku firma RIM (Research in Motion) zmieniła się w BlackBerry. Wraz z premierą nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego producent przyjął nazwę swojej popularnej linii smartfonów. Niestety firma radzi sobie bardzo kiepsko i możliwe, że zostanie nawet sprzedana. A przy okazji chce wprowadzić na rynek nowy produkt, który działa pod kontrolą starego systemu operacyjnego.

Nowy model nazywać się będzie BlackBerry 9720. Ma to pozwolić firmie zdobyć nieco klientów z segmentu low-end. Wraz z premierą mobilnego systemu operacyjnego oznaczonego liczbą 10, firma wypuściła zaledwie dwa urządzenia - Z10 i Q10. Oba to smartfony ze wyższej półki cenowej. Sprzedaż nowych modeli stoi na o wiele niższym poziomie niż zakładano, a motorem napędowym firmy nadal są urządzenia wydane jeszcze w zeszłym roku.

Firma najwidoczniej nie ma środków i czasu na opracowanie nowego budżetowego telefonu z nowym systemem, więc zdecydowała się odświeżyć poprzednią wersję systemu i wypuścić nowy model będący kontynuacją zeszłorocznej linii. 9720 to telefon z fizyczną klawiaturą qwerty wraz z ekranem o przekątnej 2,8 cala i rozdzielczości zaledwie 480 na 360 pikseli i pięciomegapikselowym aparatem fotograficznym.

Zobacz również:

  • Najciekawsze nadchodzące smartfony 2021 roku [Kalendarium Premier; AKTUALIZACJA 14.09.2021]
  • Xiaomi przeprasza użytkowników. Wszystko przez wadliwe MIUI [AKTUALIZACJA 21.09.2021]

Wyniki ostatniego kwartału finansowego pokazują, że na 6,8 miliona telefonów dostarczonych na rynek, zaledwie 2,7 miliona mają najnowszą wersję systemu. Wygląda też na to, że firma może niedługo zostać sprzedana, rozważane są też pomysły połączenia się z inną firmą w ramach joint-venture, jak to miało kiedyś miejsce w przypadku Sony i Ericssona.