BlackBerry - walka o nowe smartfony w Indonezji

W stolicy Indonezji miała miejsce światowa premiera nowego smartfonu BlackBerry Bold 9790 firmy RIM. Przed centrum handlowym zgromadziło się 3 000 osób, a niektórzy czekali na jego otwarcie całą noc. W pewnym momencie wybuchło jednak zamieszanie, które mogło doprowadzić do tragedii.

Premiera BlackBerry Bold 9790

BlackBerry traci popularność w Ameryce i Europie. Jest to efekt rozwoju platform Android, iOS oraz Windows Phone. Okazuje się jednak, że rynek Azji południowo-wschodniej jest dla firmy RIM wyjątkowo przychylny. Financialpost.com informuje, że w 240-milionowej Indonezji BlackBerry dominują na rynku smartfonów, co oznacza, że korzysta z nich 6 mln mieszkańców tego kraju.

Smartfony kanadyjskiej firmy są w Indonezji bardzo popularne, a pikanterii premierze nowego smartfonu BlackBerry Bold 9790 aka Bellagio dodał fakt, że 1 000 pierwszych osób miało go otrzymać z 50 proc. rabatem. Jego normalna cena to 540 dolarów. Okazało się, że kolejka, która utworzyła się przed sklepem liczyła sobie około 3 000 osób.

Jak doszło do zamieszek? Podobno niektóre osoby oczekujące na premierę całą noc zostały cofnięte na koniec kolejki. Gdyby tego było mało, w pewnym momencie oczekiwania pojawiły się plotki o tym, że smartfony już się kończą. Poddenerwowany tłum zaczął naciskać i wkroczyć musiała policja. W czasie zamieszania obrażeń doznało kilka osób. Doszło nawet do złamań i utraty przytomności w wyniku dużego ścisku.

RIM na pewno nie jest zadowolony z zamieszek, ale cieszy go zainteresowanie, jakie wywołała premiera nowego smartfonu. Sukcesy na rynku azjatyckim to dobra wieść dla firmy, która ma problemy w USA i Europie. Model BlackBerry Bold 9790 powinien niedługo pojawić się także w innych krajach. RIM pracuje również nad systemem BBX, który ma pozwolić mu na konkurowanie z Androidem i iOS.

_____

Źródło zdjęcia: Financialpost.com