Błąd opóźnił Vistę

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, finalna wersja systemu Windows Vista nie trafiła wczoraj do producentów komputerów - w systemie wykryto bowiem poważny błąd, który opóźni co najmniej o dwa tygodnie udostępnienie wersji RTM (ready to manufacture) następcy Windows XP.

Jako pierwszy o opóźnieniu poinformował serwis DigiTimes.com, powołując się na anonimowych przedstawicieli tajwańskich producentów "pecetów". Później doniesienia tę potwierdził Ethan Allen, specjalista ds. jakości z firmy, która na zlecenie Microsoftu prowadzi specjalistyczne testy Visty.

Allen poinformował, że 13 października w systemie wykryto nowy, wyjątkowo uciążliwy błąd, który w pewnych okolicznościach może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia Visty - tak, że do przywrócenia funkcjonowania komputera niezbędna będzie reinstalacja systemu. Błąd naprawiono już w udostępnionym tydzień później buildzie 5840 - jednak ten incydent opóźnił prace nad systemem. Aktualną oficjalną datą przekazania producentom sprzętu wersji RTM Visty jest 8 listopada.

Microsoft nie skomentował tych doniesień - przedstawiciele koncernu ograniczyli się do przypomnienia, że oficjalna premiera systemu planowana jest na początek przyszłego roku i że ten termin nie uległ zmianie.