Błąd w najszybszym PIII

IBM i Dell Computer wstrzymały sprzedaż komputerów z procesorem Pentium III 1,13 GHz, gdyż okazało się że chipy są wadliwe.

IBM i Dell Computer wstrzymały sprzedaż komputerów z najszybszym procesorem Pentium III, po tym jak wyszło na jaw, że chip 1,13 GHz jest wadliwy. Rzecznik Intela, George Alfs, stwierdził, że procesor zawodzi jedynie podczas wykonywania określonego kodu pracując w pewnej określonej temperaturze. Problem został wykryty przez firmy testujące chipy Intela. Amerykańska firma wstrzymała produkcję procesorów, dopóki nie zostanie znalezione rozwiązanie problemu. Wiadomość o wadzie procesora Pentium III zbiegła się w czasie z rozpoczęciem sprzedaży konkurencyjnego produktu przez firmę AMD - procesora 1,1 GHz Athlon.

Dell przestał przyjmować zamówienia na komputery desktop PC Dimension XPS B z wadliwym chipem i zaproponował klientom urządzenia wyposażone w nieco wolniejszy procesor Intela taktowany zegarem 1 GHz. Zdaniem rzecznika firmy, żaden z klientów Della nie otrzymał komputera z wadliwym procesorem. IBM informuje, iż sprzedał już niewielką ilość urządzeń z chipem 1,13 GHz.

Na początku lipca Intel ogłosił, że dostarczy ograniczoną ilość procesorów Pentium III 1,13 GHz dla wybranych producentów sprzętu. Niektórzy eksperci twierdzą, że ten procesor został zaprojektowany i wszedł do sprzedaży tylko po to, by firma mogła zachować status wytwórcy najszybszych chipów.


Zobacz również