Błąd w smartfonach Nokii

Dwa dni temu niemieccy inżynierowie zajmujący się zagadnieniami bezpieczeństwa poinformowali, że smartfony Nokii narażone są na niebezpieczeństwo zdalnego zablokowania możliwości otrzymywania wiadomości SMS oraz MMS. Miałoby to być możliwe poprzez wysłanie specjalnie spreparowanej wiadomości. Podatność ta została nazwana "Curse of Silence".

Na takie niebezpieczeństwo narażone są ostatnie modele smartfonów Nokia pracujących pod kontrolą systemu Series 60 drugiej i trzeciej edycji (w wersjach od 2.6 do 3.1). W przypadku wersji 2.8 oraz 3.1 problemy występowały już po jednej spreparowanej wiadomości, jednak po otrzymaniu 11 ich sztuk telefon miał tracić możliwość odbierania SMSów oraz MMSów. W przypadku oprogramowania w wersji 2.6 oraz 3.0 taka sytuacja miała miejsce już po otrzymaniu jednej wiadomości.

W przypadku blokady telefonu tak przygotowanym SMSem, użytkownik nie otrzymuje o tym żadnej informacji. W przypadku próby odebrania nowych wiadomości pojawia się informacja o problemie z pamięcią.

W niektórych przypadkach zrestartowanie telefonu rozwiązuje problem, jednak tymczasowo. W przypadku otrzymania kolejnej wiadomości złożonej z więcej niż jednej części, telefon znów ulega zablokowaniu. Na chwilę obecną jedyną możliwością odblokowania telefonu jest przywrócenie jego ustawień fabrycznych.

Aktualizacja: 08 stycznia 2009 14:04

Do zasobów plikowych PCWorld.pl dodaliśmy program, który po zainstalowaniu w komórce z systemem Symbian umożliwia wyeliminowanie problemów występujących w przypadku zaatakowania telefonu opisywanym sposobem.

Pobierz FortiCleanUp Tool 1.0.3.