Blaski i cienie nbox recordera

Nbox recorder to pierwszy oferowany przez polskie platformy cyfrowe dekoder satelitarny HDTV oferujący zapis filmów na wbudowany dysk twardy. To nowoczesne urządzenie ma wiele zadatków na to, aby stać się bardzo udanym dekoderem. Wyposażono je m.in. w wyjście HDMI, skaler rozdzielczości obrazu przydatny dla użytkowników telewizorów LCD, PDP i projektorów i elektroniczny przewodnik programowy (EPG). Niestety pomimo dużego potencjału nie jest to produkt idealny, ani nawet bardzo dobry. Producent dopuścił się bowiem kilku istotnych niedociągnięć o których przeczytacie w naszym teście.

Urządzenie produkowane jest przez polską firmę ADB, a jego symbol to ITI-5800SX (przydatne dla tych, którzy chcą zidentyfikować dekoder np. w celu zaprogramowania uniwersalnych pilotów zdalnego sterowania). Z ciekawostek warto wspomnieć, że wbudowany dysk twardy to Seagate ST3250820SCE o pojemności 250GB, prędkości obrotowej talerzy 7200 rpm, buforze 8MB i interfejsie SATA.

Stylistycznie nbox recorder prezentuje się bardzo udanie. Czarna obudowa o nietypowej (mniejszej niż standardowe 43 cm przewidziane dla elementów audio-wideo) szerokości jest wykonana z dobrych materiałów. Na przedzie znajdziemy wyraźny wyświetlacz prezentujący informacje z nazwą aktualnie wybranego kanału. Po prawej stronie umieszczono kilka przycisków do poruszania się po menu urządzenia i zmiany rozdzielczości obrazu (przycisk RES). Dekoder jest przystosowany do odbioru telewizji satelitarnej kodowanej w standardzie MPEG2 i MPEG4.

Aktualnie audycje HD - MGM, Discovery HD i nSport nadawane są w standardzie 1080i. Do poprawnej pracy urządzenie wymaga dwóch konwerterów (lub pojedynczego Twin), ponieważ wbudowane ma dwa tunery telewizyjne. Zamontowano je w celu umożliwienia jednoczesnego nagrywania programów i oglądania innej stacji w tym samym czasie. Drugi konwerter służy także do pobierania filmów na żądanie (tzw. VOD). Platforma n nadaje swe programy z satelity Hot Bird. Jeśli chcecie oglądać kanały nadawane na konkurencyjnym satelicie Astra (można z niego odbierać sporo bezpłatnych niemieckich kanałów HD) to również jest to możliwe. W tym celu instalację antenową należy doposażyć w dodatkowy konwerter Twin i dwa przełączniki DiSEqC.

Blaski i cienie nbox recordera

nbox recorder prezentuje się elegancko i jest zbudowany z dobrych tworzyw

Gniazda wideo: teoria i praktyka

Nbox recorder wyposażony jest w kilka rodzajów wyjść wideo. Na wyjściu HDMI i komponentowym można uzyskać sygnał poddany skalowaniu do określonej rozdzielczości - 576p (progresywne skanowanie, standardowa rozdzielczość PAL 720x576 pikseli, 720p - sygnał progresywny w rozdzielczości 1280x720 pikseli, 1080i - sygnał z przeplotem 1920x1080 pikseli). Z naszych testów wynika, że w większości przypadków przy połączeniu z telewizorami LCD/PDP oraz projektorami najlepszą jakość obrazu daje sygnał z HDMI. Nie musi tak być jednak zawsze i w dużej mierze jakość obrazu jest zależna od właściwości określonego wyświetlacza, a ściślej mówiąc zainstalowanej w nim elektroniki.

Część telewizorów nie przetwarza w sposób zaawansowany sygnału ze złącza HDMI. W rezultacie jakość obrazu w dużym stopniu zależy od jakości materiału źródłowego. Może się więc okazać, że oglądając programy nadawane w słabej jakości (niska rozdzielczość) obraz z HDMI będzie niższej jakości niż uzyskany ze złącza komponentowego. Praktycznie każdy wyświetlacz wyposażony w zaawansowane algorytmy poprawy jakości obrazu dokonuje cyfrowej obróbki sygnału analogowego (a więc i komponentowego). W ten sposób, słabszy sygnał analogowy może zostać poddany takiej poprawie, że będzie prezentował się lepiej niż "czysty", pozbawiony obróbki sygnał cyfrowy z HDMI. Jeśli chodzi o prezentację materiału wideo wysokiej jakości to sygnał z wyjść HDMI powinien praktycznie zawsze zapewnić lepszą jakość obrazu, co objawia się w mniejszej ilości szumów, większej głębi czerni i lepszej definicji barw.

Blaski i cienie nbox recordera

Wyświetlacz nbox recordera jest całkiem spory, a prezentowane na nim nazwy kanałów są czytelne nawet z większej odległości. Prztrzymanie przez kilka sekund klawisza RES powoduje przełączanie trybu pracy interfejsu cyfrowego z HDMI do DVI (przesyłany jest tylko obraz).

Użytkownicy telewizorów pozbawionych wejść cyfrowych HDMI lecz posiadających wejście DVI powinni pamiętać, że interfejsy te są ze sobą kompatybilne jeśli chodzi o przesył sygnału wideo. O ile jednak HDMI pozwala na jednoczesne przesyłanie obrazu i dźwięku, to DVI służy jedynie do transmisji wideo. Zastosowanie przejściówki HDMI-DVI pozwoli więc na uzyskanie cyfrowego obrazu, lecz sygnał audio będzie trzeba przesłać do telewizora inną drogą. Posiadacze tradycyjnych telewizorów kineskopowych nie obsługujących trybu HDTV (istnieje tylko niewielka liczba modeli telewizorów kineskopowych wyświetlających obraz w wysokiej rozdzielczości) powinni wybrać interfejs Euroscart (z RGB).

Blaski i cienie nbox recordera

Pod odchylaną przednią klapką mieści się karta dostępu warunkowego n-ki. Niestety operator nie przewiduje sprzedaży jej samodzielnie, tak aby można ją wykorzystać w dekoderach HDTV innych producentów.