Blaster II nadchodzi?

W najbliższym czasie prawdopodobnie dojdzie do wielu prób ataków na systemy komputerowe, przeprowadzanych z wykorzystaniem wykrytej niedawno "dziury" w systemie Windows. Można się również spodziewać, że wkrótce pojawi się robak, wykorzystujący ów błąd - mówią eksperci.

Blaster II nadchodzi?
Robak taki mógłby okazać się równie groźny, jak Blaster, który pojawił się kilka tygodni temu. Porównanie nie jest przypadkowe - nowy robak będzie z całą pewnością bardzo podobny do poprzednika, ponieważ ów błąd w systemie Windows jest właściwie identyczny, jak "dziura", którą wykorzystywał Blaster.

O zagrożeniu atakami przeprowadzanymi z wykorzystaniem błędu, o którym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu (http://www.pcworld.pl/news/58945.html ), ostrzegł m.in. amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zdaniem pracowników agencji, programy pozwalające na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do "dziurawych" systemów już powstają - w najbliższym czasie możemy więc spodziewać się pierwszych ataków.

Zdaniem ekspertów, najgorsze w całej sprawie jest to, że ujawnione w ubiegłym tygodniu dziury w Windows są stosunkowo łatwe do wykorzystania - "Stworzenie odpowiednich programów, umożliwiających zaatakowanie systemu, nie będzie więc ani trudne, ani czasochłonne" mówi Max Caceres z firmy Core Security Technologies. Caseres poinformował również, że pracownikom jego firmy stworzenie odpowiedniego kodu zajęło raptem kilka godzin.

Na szczęście istnieje stosunkowo prosty sposób ustrzeżenia się przed atakiem - wystarczy pobrać i zainstalować udostępnione już uaktualnienia. Znaleźć je można tutaj: http://www.microsoft.com/technet/treeview/?url=/technet/security/bulletin/MS03-039.asp