Blender - domowa fabryka snów

Blender to całkowicie darmowe narzędzie, dzięki któremu możemy się choć przez chwilę poczuć, jak w hollywoodzkiej fabryce snów. Blender to aplikacja pozwalająca na tworzenie trójwymiarowych obiektów, grafik, gier, animacji, efektów specjalnych, dla których ograniczeniem będzie wyłącznie nasza wyobraźnia.

Blender jest programem, za pomocą którego możemy tworzyć trójwymiarowe grafiki, modelować obiekty, animować je, renderować, tworzyć realistyczne gry 3D - i to działające niezależnie od platformy na której zostały stworzone lub odtworzone.

Blender - domowa fabryka snów

Blender

Program może być doskonałą propozycją dla grafików, twórców reklam, gier czy filmowców. Możliwości programu i mnogość opcji mogą początkowo zaskoczyć mniej doświadczonego użytkownika. Poczynając od różnego rodzaju modelowania, widoku obiektu, poprzez edytora animacji z odtwarzaniem i synchronizacją dźwięku, aż po tworzenie pełnego środowiska trójwymiarowych gier i to bez znajomości jakiegokolwiek języka programowania.

W ciągu kilku lat, Blender, z domowego narzędzia stał się jedną z wiodących aplikacji w europejskich studiach animacji. Używają go m.in. architekci – do realistycznych wizualizacji swoich projektów, twórcy stron WWW - do tworzenia trójwymiarowych grafik, przedsiębiorcy – zarówno do tworzenia prezentacji, jak i reklamy, autorzy gier, trójwymiarowych wirtualnych światów, a także artyści – do tworzenia grafik czy animacji.

Blender - domowa fabryka snów

W najnowszej wersji - Blender 2.33 - poprawiono kilka wcześniej występujących błędów, pojawiło się również sporo nowych opcji, m.in.: nowe możliwości oświetlenia obiektów podczas renderowania, nowe procedury teksturowania, dodano również pełną dokumentację - w formacie html - tzw. Blender GameKit book (podręcznik tworzenia gier).

Najnowszą wersję programu można pobrać z naszego serwisu FTP:

- wersja dla Windows:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3444/Blender.2.33.html

- wersja dla Linux

http://www.idg.pl/ftp/linux_341/Blender.2.33.html

Więcej informacji i wersje programu dla innych platform:

http://www.blender3d.org