Bliskie spotkania trzeciego stopnia


Co ciekawe, wszystkie procesory użyte w testowanych kartach produkowane są w stosunkowo nowej technologii 0,25 mikrona.

Oznacza to, że prawdopodobnie tkwią w nich spore zapasy mocy, które można wykorzystać, zwiększając częstotliwość taktowania procesora i pamięci powyżej fabrycznych ustawień. Przy zastosowaniu odpowiedniego chłodzenia nie powinno być negatywnych konsekwencji.

Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Wybrane modele kart i akceleratorów graficznych AGP oferowanych na polskim rynku c.d.

Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Wybrane modele kart i akceleratorów graficznych AGP oferowanych na polskim rynku c.d.

Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Wybrane modele kart i akceleratorów graficznych PCI oferowanych na polskim rynku

Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Wybrane modele kart i akceleratorów graficznych PCI oferowanych na polskim rynku c.d.

Największą atrakcją testu jest bez wątpienia najnowsza karta Creative Labs - model Anihilator, wyposażony w procesor GeForce 256. Od opowieści o jego możliwościach huczy cały Internet - zatem nadarza się okazja, by przekonać się o jego rzeczywistej wydajności. Zdradzimy już teraz - warto było czekać. Jednocześnie trzeba pamiętać, że do testów trafiła wczesna wersja karty, wyposażona w pierwsze wersje sterowników. Jest więc bardzo prawdopodobne, że za kilka miesięcy, gdy sterowniki zostaną dopracowane, wydajność jeszcze wzrośnie. Nie ulega wątpliwości, że tym razem poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko.

Krótki komentarz należy się cenom podanym przy poszczególnych kartach. Są to ceny z początku października. Istnieje, niestety, duże prawdobieństwo, że w najbliższym czasie znacznie wzrosną. O ile - nikt nie potrafi przewidzieć.

Asus V3800 TVR Deluxe

Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Asus V3800

Ta karta to najbardziej technicznie zaawansowany model spośród całej rodziny kart Asusa wyposażonych w procesor TNT2. Jej cena wyraźnie sugeruje, że skierowana jest do najbardziej wymagających użytkowników - przede wszystkim zaawansowanych graczy.

Karta oczywiście ma wyjście telewizyjne - w tej klasie to już standard. Wyposażono ją także w wejście wideo pozwalające na zgrywanie obrazu w rozdzielczości 704x480 punktów w tempie 30 klatek/s. Na procesorze fabrycznie zamontowano wentylatorek.

Instalacja przebiegła zupełnie bezproblemowo. Ze strony producenta można pobrać najnowsze sterowniki, przy czym dostępne są również wersje beta sterowników, nad którymi jeszcze trwają prace.

Jakość obrazu nie budzi zastrzeżeń. W przypadku grafiki 3D wyraźnie widać zalety 32-bitowego koloru - tekstury są dużo ostrzejsze niż w przypadku Voodoo 3500, który zewnętrznie generuje grafikę zaledwie 16-bitową. Także w trybie 2D Asus wypada doskonale Đ obraz jest idealnie ostry, kolory nasycone.

Procesor TNT2 w wersji Ultra sprawia, że Asus również pod względem wydajności mieści się w ścisłej czołówce dostępnych dziś kart. Co ciekawe, różnice pomiędzy trybem 16-bitowym a 32-bitowym są stosunkowo niewielkie i nie przekraczają 10 procent. Widać wyraźny postęp w jakości sterowników. Pierwsze ich wersje sprawiały, że karta po przejściu do trybu 32-bitowego wyraźnie zwalniała.

Standardowo w tej wersji karty znalazły się specjalne okulary, których zadaniem jest symulowanie obrazu 3D w grach wykorzystujących Direct3D. Zasada ich działania opiera się na prostym pomyśle. Monitor generuje dwa obrazy tej samej sceny, wyświetlając najpierw pierwszy, a potem drugi, ale przesunięty o kilka pikseli. Specjalne przesłony w okularach zasłaniają w tym samym czasie raz jedno oko, raz drugie. Zgodnie z założeniami konstruktorów powoduje to, że obraz nabiera głębi - wydaje się, że poszczególne obiekty znajdują się w różnej odległości od powierzchni ekranu. Niestety, tak proste rozwiązanie nie może być doskonałe. Jeżeli nie dysponujemy monitorem wysokiej klasy, pojawi się zapewne uciążliwe migotanie, powodujące zmęczenie już po kilku minutach. Jeśli jednak uda się nam odpowiednio wyregulować okulary, wiele gier nabierze zupełnie nowego wyrazu.

Podsumowanie: Jeżeli cena nie stanowi przeszkody, karta zdecydowanie jest godna polecenia.

Informacje: California Computer, ###

02-285 Warszawa, ul. Szyszkowa 20, ###

tel. (022) 6680200, faks (022) 6680240, ###

www.california.pl ####

Cena: 1241 zł ###