Bliskie spotkania trzeciego stopnia


Voodoo 3500TV

Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Voodoo 3500 TV

Dziś jest już niemal pewne, że karty graficzne oparte na chipie Voodoo3 przegrały rynkową rywalizację z modelami wyposażonymi w procesory Nvidii - przede wszystkim TNT2. Karta Voodoo 3500TV Đ ostatni i najsilniejszy model z całej rodziny, tej sytuacji raczej nie odmieni, choć ma wiele interesujących funkcji.

Gdy 3dfx oficjalnie ogłosił specyfikację serii kart z rodziny Voodoo3, wszyscy obserwatorzy zwrócili uwagę na dwa fakty. Przede wszystkim, wciąż brakowało obsługi 32-bitowego koloru. Zwolennicy Voodoo próbowali bagatelizować to niedociągnięcie, ale nasze testy dowiodły, że zastosowanie 32-bitowego koloru wpływa wyraźnie na podniesienie jakości obrazu. Poza tym, Voodoo nadal nie potrafi wykorzystać złącza AGP do przechowywania tekstur w pamięci komputera. W związku z tym, gdy tekstury nie mieszą się w pamięci karty, wydajność spada kilkakrotnie.

Karta, która trafiła do naszej redakcji wyposażona była jedynie w 16 MB pamięci RAM, co wydaje się nieco dziwne, biorąc pod uwagę, że z założenia przeznaczona jest dla wymagających użytkowników. Dla osłody dodano do niej tuner telewizyjny. Wystarczy podpiąć kabel antenowy i nasz komputer, bez dodatkowych kart, zamienia się w telewizor. Niestety, do testów otrzymaliśmy wczesną wersję karty, nieprzystosowaną do polskiego rynku, w związku z czym tuner tv nie działał poprawnie. Dystrybutor zapewnia jednak, że wersja, która znajdzie się w sprzedaży, będzie pozbawiona tego niedociągnięcia.

Wydajność karty mogliśmy przetestować i porównać z innymi tylko w trybie 16-bitowym. W teście Quake II osiągnęliśmy doskonałe rezultaty i karta zdobyła pierwsze miejsce. Jednak już w teście 3D Mark osiągnęła końcowy rezultat słabszy niż Asus V3800TVR Đ przyczyną były, przede wszystkim, problemy z obsługą dużych tekstur. Również testy w Forsaken wypadły zaskakująco słabo - na poziomie karty z procesorem TNT2 M64. Być może świadczy to o błędach w sterowniku.

Jakość obrazu, zarówno w trybie 2D, jak i w 3D, jest znacząco niższa niż w przypadku kart opartych na procesorach TNT2 i G400. Tekstury są mocno rozmyte, zdarzają się też dziwne przekłamania barw.

Podsumowanie: Zdecydowanie zbyt droga, jak na oferowane parametry.

Informacje: TCH Components, ###

02-256 Warszawa, al. Krakowska 110/114, ##

tel. (022) 8682225, faks (022) 8682252, ###

www.tch.com.pl ####

Cena: 1330 zł ###

Matrox Millenium G400 Max

Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Matrox Millennium G400 Max

Pierwsze karty oparte na procesorze G400 wzbudziły zachwyt jakością obrazu 3D, ale wiele osób przed decyzją o zakupie powstrzymywała ich niezbyt wysoka wydajność w trybie OpenGL. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Po pierwsze, procesor pojawił się w kilku wersjach różniących się szybkością taktowania chipa i pamięci, poza tym zdecydowanie ulepszono sterowniki. Do testów otrzymaliśmy najsilniejszy dostępny model.

Testy dowiodły, że jest to jedna z najlepszych kart graficznych. Dzięki wykorzystaniu technologii "Environment Bump Mapping" wszelkie wypukłości trójwymiarowego środowiska zostają oddane znacznie lepiej niż w przypadku konkurencji. Także tryb 2D nie pozostawił złudzeń, komu należy się palma pierwszeństwa pod względem jakości grafiki Đ nawet karty z chipem TNT2 okazują się gorsze pod tym względem. Przyczynia się do tego ramdac o bardzo wysokiej częstotliwości taktowania, wynoszącej 360 MHz.

Wypuszczone pod koniec września najnowsze sterowniki udowodniły, że Matrox także pod względem wydajności nie musi obawiać się konkurencyjnych rozwiązań. W przypadku niższych rozdzielczości jest wprawdzie minimalnie słabszy niż karty oparte na chipie TNT2 lub Voodoo3, jednak zaczynając od rozdzielczości 1024x768 w 32-bitowym kolorze, dorównuje im z łatwością.

Wiele osób zainteresuje zapewne informacja, że Matrox potrafi jednocześnie obsługiwać dwa monitory. Traktowane są wówczas jako jeden duży obszar roboczy. To idealne rozwiązanie choćby dla grafików, którzy na jednym monitorze mogą wyświetlać właściwy dokument, a na drugim paletę narzędzi.

Podsumowanie: Karta bliska ideału Đ połączenie doskonałej jakości obrazu z wysoką wydajnością.

Informacje: Tornado 2000, ####

00-957 Warszawa, ul. Kierbedzia 4, ####

tel./faks (022) 8512401, 8410056, ###

www.tornado.com.pl ####

Cena: 1300 zł ###