Bliskie spotkania z ModBookiem

ModBook to najogólniej mówiąc komputer przenośny klasy tablet PC, z tą różnicą, że jego konstrukcja oparta została na dostępnym w ofercie Apple'a MacBooku. Po raz pierwszy urządzenie zaprezentowane zostało na tegorocznych targach Macworld Conference & Expo (zyskując nawet wyróżnienie "Best of Show") i chociaż nie wejdzie do sprzedaży wczesniej niż w kwietniu 2007, najwyższy czas przyjrzeć mu się z bliska.

Wyprodukowany przez dwóch kooperantów (firmy Axiotron i Other World Computing) ModBook w dużej mierze charakteryzuje się zastosowaniem podobnych podzespołów, które spotkać można i w MacBooku:

- za 2279 USD dostępny będzie model z procesorem 1,83 GHz Inel Core 2 Duo, zintegrowaną grafiką Intel Graphics Media Accelerator 950, 512 MB pamięci RAM (667 MHz DDR2 SDRAM), dyskiem twardym 60 GB (5400 rpm), napędem optycznym typu combo, AirPortem i modułem Bluetooth

- 2579 dolarów to cena, jaką trzeba będzie zapłacić za konfigurację uwzględniającą procesor 2 GHz, 1GB RAM-u, HDD 80GB, nagrywarkę SuperDrive i wbudowany system nawigacji satelitarnej GPS

- najbardziej zaawansowana wersja ModBooka, kosztująca 2849 dolarów, opierać się będzie na 2-gigahercowym CPU oraz na 2 GB pamięci operacyjnej i 160-gigabajtowym dysku twardym.

Bliskie spotkania z ModBookiem

ModBook

Różnice w cenie pomiędzy ModBookiem a MacBookiem o tej samej konfiguracji są zatem wyraźne (MacBook z procesorem 1,83 GHz kosztuje 1099 USD, a z CPU 2 GHZ - 1299 USD). Czas więc przyjrzeć się rozwiązaniom, które znalazły się w ModBooku.

Ekran LCD

Usunięto standardową klapkę z wyświetlaczem LCD - w jej miejscu znalazł się nowy wyświetlacz (bez pokrywy!) o identycznych wymiarach i maksymalnej rozdzielczości (13,3", 1280 x 800 pikseli), ale pokryty specjalną powłoką ForceGlass, przedłużającą żywotność panelu, poprawiającą odporność na zarysowania oraz czułość odczytu piórka). Ekran ten charakteryzuje się również wyższym współczynnikiem kontrastu (500:1), niż LCD stosowane w MacBookach (400;1), jak również większymi kątami widzenia. Ekran nie jest dotykowy.

ModBooka wyposażono w obsługę technologii Penabled, opracowanej przez firmę Wacom - pod wyświetlaczem znajduje się czujnik dotykowy, rozpoznający 256 poziomów czułości nacisku pióra. Precyzję w oddawaniu ruchów ręki użytkownika posługującego się piórkiem zapewnia aktualizowanie pozycji pióra nad tabletem dokonywane z częstotliwością 133 razy na sekundę. A skoro już o piórku mowa - jest ono zasilane za pośrednictwem ModBooka - podczas zbliżenia końcówki pióra do powierzchni ekranu jest ono "aktywowane". Posiada dwa przyciski funkcyjne, które można dowolnie zaprogramować, zakończone jest zaś "gumką". W obudowie ModBooka znajduje się specjalna kieszonka, w której można przechowywać piórko.

Dane można wprowadzać dwojako - za pomocą pisma ręcznego (dzięki wbudowanej w system Mac OS X technologii rozpoznawania pisma odręcznego, Inkwell) lub poprzez klawiaturę ekranową (Keyboard Viewer). W ModBooku brak typowej klawiatury, a ekran, w przeciwieństwie do klasycznych tabletów PC, nie jest obrotowy. Oznacza to, że pisanie i wprowadzanie innych danych oraz nawigacja po menu muszą być dokonywane za pomocą pióra. Peryferia takie jak mysz czy klawiaturę można jednak podłączyć do złącz USB bądź wykorzystać do tego interfejs Bluetooth.

Spodnia część komputera pozostała nienaruszona, co znaczy, że dysponuje on podobnym zestawem złączy, co MacBook (port zasilania MagSafe, Gigabit Ethernet, Mini-DVI wyjście, port FireWire 400, dwa porty USB 2.0, kombinowane wejście cyfrowe audio/wejście liniowe i połączone wyjście cyfrowe audio/wyjście słuchawkowe oraz tzw. " security slot." Pozbawienie ModBooka charakterystycznej dla komputerów przenośnych klapki nie oznacza, że w obudowie urządzenia zabrakło miejsca dla kamery internetowej iSight. Nie tylko nie znikła, ale znajduje się w dobrze znanym miejscu, nad wyświetlaczem. Komputer posiada też wbudowane głośniki.

Na przednim panelu ModBooka mieszczą się ponadto dwa przyciski - ModKey, resetujący pełniącą rolę płyty głównej płytę ModBook Controller Board bez potrzeby restartu komputera oraz przycisk włączania zasilania. Obok wspomnianych przycisków znaleźć można trójkolorową diodę informującą o statusie urządzenia (zielony kolor oznacza wykrycie piórka, niebieski - który w ostatecznej wersji komputera może zostać zastąpiony żółtym - oznacza aktywność ModBook Controller Board, a czerwony wskazuje status modułu GPS).

Obudowa ModBooka została w większości wykonana ze stopu magnezu, jedynie w górnej części korpusu widoczne są dwa plastikowe elementy, pod którymi umieszczono anteny GPS, Wi-Fi i Bluetooth.

Być może w ciągu 2 miesięcy poprzedzających masowe wprowadzenie do sprzedaży urządzenie ulegnie jescze drobnym kosmetycznym modyfikacjom, podane powyżej parametry techniczne nie powinny ulec zmianie.

Więcej informacji:

MacWorld.com

ModBook