Blitzkrieg

Pomimo szumnego tytułu, to gra w małej skali. Nie wcielasz się ani w Rommla, ani w Pattona, ani w Żukowa, tylko w bezimiennych poruczników, którzy zmieniali losy wojny.


Pomimo szumnego tytułu, to gra w małej skali. Nie wcielasz się ani w Rommla, ani w Pattona, ani w Żukowa, tylko w bezimiennych poruczników, którzy zmieniali losy wojny.

W grze Blitzkrieg rozpoczynasz karierę oficera, działającego w czasie wielkich operacji wojskowych. Do dyspozycji otrzymujesz trzy wozy bojowe i trzy jednostki wsparcia artyleryjskiego. Czeka cię wiele wyzwań. Będziesz przejmował z rąk wroga bocznice kolejowe i zagubione w lasach wiejskie stacyjki. Stworzysz przyczółki w folwarkach pośrodku łanów pszenicy i głów kapusty, weźmiesz szturmem magazyn otoczony drutem kolczastym i pilnowany przez niebagatelną armię 40 znudzonych rezerwistów, przechwycisz siły przeciwnika, nim dotrą do bazy remontowej... możliwości do wykazania się jest wiele. Powiadają przecież, że każdy żołnierz nosi w plecaku buławę marszałka. Wszystko jednakże w swoim czasie, na razie mamy rok 1939.

A lato było piękne tego roku

Blitzkrieg

Francuskie miasto po nalocie bombowców He111 nie wygląda najpiękniej. Pancerniacy Wehrmahtu nie napotkają tu większego oporu.

Gra oferuje ci trzy kampanie, w których dowodzisz jednostkami niemieckimi, alianckimi i sowieckimi. Frakcje są zróżnicowane w takim stopniu, w jakim wynika to z historii II wojny światowej. Inaczej mówiąc, różnice wynikają nie ze sztucznych założeń, lecz ze specyfiki wykorzystywanego sprzętu.

Kampania niemiecka rozpoczyna się oczywiście od inwazji na Polskę. Chociaż nasze wojska pojawiają się tylko w pojedynczej inicjującej kampanię misji, trzeba przyznać, że zadbano o szczegóły ich uzbrojenia. Atak niemieckich czołgów Pz II w wersji F (takimi dysponujesz na starcie) na polskie lekkie 7TP jest co najmniej ryzykowny. Łezka kręci się w oku, gdy uświadamiasz sobie, że w 1939 roku dysponowaliśmy jednym z najnowocześniejszych czołgów świata, niestety budżet nie przewidział produkcji większej ich liczby. Kampania kończy się na ofensywie w Ardenach, w roku 1944, największy jej fragment dotyczy frontu wschodniego, przejściowo też zostaniesz przeniesiony do Afrika Korps.

Alianci na początku reprezentowani są przez Brytyjczyków, później na krótko dołączają jednostki francuskie, a w końcu dowodzisz siłami USA. Zaczynasz od zabezpieczenia stacji kolejowej w pobliżu Narwiku, finiszujesz zaś pod Berlinem. Po drodze zwiedzisz Francję.

Blitzkrieg

Sowiecki przestarzały bombowiec zmierza nieubłaganie ku ziemi. Przeciwlotnicze działo FlaK18 było bronią godną szacunku - w pewnym momencie Niemcy zostali zmuszeni do używania go przeciwko celom naziemnym - gdyż żadna inna dostępna broń nie przebijała pancerzy brytyjskich i sowieckich czołgów.

Pierwszą misją w kampanii sowieckiej jest atak na fińskie bunkry, później będziesz odpierać uderzenia Niemców, aby na koniec przejść do ofensywy i skierować się ku stolicy wroga.

Komendy twoich jednostek są wygłaszane w odpowiednim języku - to miły pomysł, nadający grze dodatkowego kolorytu.

"Znów buty, buty, buty, tupot nóg"

Każda z kampanii składa się z kilku rozdziałów, z reguły odpowiadają one kolejnym okresom działań wojennych i przeprowadzanym wtedy operacjom. Rozdział zawiera misję historyczną i misje losowe. Te drugie są zróżnicowane pod względem scenariuszy i poziomu trudności, za ukończenie ich otrzymasz prawo do wymiany swojego sprzętu na bardziej zaawansowany. Poszczególne rozdziały możesz zakończyć, realizując, przynajmniej jedną misję losową i misję historyczną, ale nie ma pośpiechu. Nawet po wykonaniu tych zadań możesz kontynuować działania na danym odcinku frontu, w końcu rok to kawał czasu. Zyskujesz dzięki temu lepszy sprzęt, doświadczenie dla swoich podoficerów, no i powoli przybliżasz awans. Wraz z nim zwiększa się twój sztab, najpierw otrzymujesz trzech kolejnych podoficerów z jednostek pancernych, następnie trzech artylerzystów - to oznacza znaczną poprawę siły uderzeniowej. Ostatni awans daje ci prawo do wzywania lepszego wsparcia lotniczego podczas misji. Otrzymywać też będziesz ordery.

"Powrócimy wierni..."

Dobry dowódca powinien dbać o podoficerów. Utrata doświadczonego wojaka może osłabić twoje siły. Co prawda dowództwo przyśle na to miejsce zastępcę, ale z początku nie oczekuj po nim wiele. Grunt, że wie, z której strony działa się strzela i że nie szuka w czołgu kierownicy. Podoficerowie zyskują doświadczenie w najprostszy sposób: niszcząc jednostki wroga.

Blitzkrieg

Trzeba być Amerykaninem, aby nazwać potężny bombowiec, zdolny zrównać całe kwartały miasta z ziemią, imieniem Liberator. Niemieckie siły pancerne nakryte w ruinach nie mają większych szans na przetrwanie tego nalotu.

Z tego powodu właśnie warto realizować więcej misji i starać się wykorzystywać głównie własne jednostki, chłopców z lokalnych garnizonów wysyłając na piwo.

Misje są bardzo różne pod względem komplikacji, zadań i czasu trwania. Historyczne dotyczą wsparcia dla właściwych działań, które rozgrywają się w pobliżu, lecz nie licz na to, że to twoi chłopcy wkroczą do miasta będącego celem ataku, terenem działań będą zawsze przedmieścia i okoliczne wioski. Misje losowe mogą być proste - eskortowanie konwoju w drodze do zagubionego w głuszy magazynu lub bardziej skomplikowane - eliminacja sił wroga w miasteczku i pobliskiej wiosce, przejęcie mostu kolejowego i magazynu, przy zachowaniu czujności na wypadek kontrataku stacjonującego w pobliżu zgrupowania pancernego.

Bez względu na rodzaj misji, dysponujesz jedynie rozstawionymi na początku jednostkami, czasem otrzymujesz posiłki (tylko w misjach historycznych). Blitzkrieg nie ma opcji budowy jednostek, dlatego każda ciężarówka w czasie akcji jest na wagę złota.