Bliżej plastikowej elektroniki

Doktor Yueh-Lin Loo z University of Texas wynalazła tworzywo sztuczne, które nie tylko może przewodzić prąd, ale również jego właściwości przewodzące mogą być określane podczas procesu produkcyjnego. Dzięki temu można je zmieniać w zależności od tego, co powstanie z tworzywa.

Loo specjalizuje się w badaniach nad polianiliną - polimerem przewodzącym, który w przyszłości może znaleźć zastosowanie np. w zmieniających kolor kamuflażach wojskowych, elastycznych wyświetlaczach czy czujnikach medycznych. Pani doktor odkryła, że mieszając ten polimer z różnymi środkami chemicznymi można nawet dziesięciokrotnie zwiększyć jego przewodnictwo elektrycznie. Oczywiście, wciąż nie dorównuje ono przewodnictwu miedzi, jednak sprawdzi się tam, gdzie nie zachodzi konieczność przesyłania olbrzymiej ilości danych na wielkie odległości.

Loo wykazała, że domieszkowana polianilina może być wytwarzana w temperaturze pokojowej bez użycia komór próżniowych. Tymczasem produkcja okablowania z metalu, które spełniałoby podobne do polianiliny warunki, wymaga specjalnych, kosztownym metod. Loo stara się obecnie zrozumieć zmiany, jakie zachodzą w strukturze polianiliny gdy przewodzi ona prąd. Pozwoli to na dalsze ulepszanie materiału.

Szczególnie obiecującą właściwością polimeru jest zdolność do zmiany koloru pod wpływem prądu elektrycznego. Yueh-Lin Loo uważa, że w najbliższych latach będziemy świadkami rynkowej premiery wielu produktów konsumenckich wykorzystujących tę cechę.