Blizzard banuje graczy Overwatch za korzystanie z Linuxa

Blizzard zbanował konta wszystkich graczy, którzy korzystali z Overwatch w systemie Linux. Jakie był powody?

Konta wszystkich graczy Overwatch korzystających z Linuxa zostały zablokowane. Powodem może być błąd algorytmu, który wyszukuje potencjalne oszustwa w grach. Konkretnie chodzi o programy działające w tle, mogące mieć wpływ na samą grę, np. aimboty, wallhacki czy inne usprawnienia wykorzystywane przez graczy. Co wspólnego z tym ma Linux?

Prawdopodobnie chodzi o emulator o nazwie WINE. Overwatch nie może działać samodzielnie w środowisku Linuxa, dlatego też gracze muszą wykorzystywać zewnętrzne oprogramowanie do uruchomienia gry. Algorytm mógł wykrywać WINE jako potencjalne zagrożenie i próby oszustwa, przez co wszystkie konta zostały masowo zbanowane.

Teoretycznie Blizzard mógłby blokować konta działające na Linuxie. Overwatch nie działa domyślnie i oficjalnie na tym systemie, jednak wątpliwym jest, aby firma celowo działała w ten sposób. Szczególnie w cieniu ostatnich wydarzeń związanych z odwołaniem Blizzconu oraz faktem, że w ciągu ostatnich trzech lat stracili prawie 1/3 bazy użytkowników.

Pozostaje czekać, kiedy Blizzard naprawi błąd i przywróci zbanowane konta.

Zobacz także: Far Cry 6 z datą premiery i pierwszym gameplay'em! To może być gra roku