Blockbuster szykuje "filmomaty"

Amerykańska firma Blockbuster uruchomi wkrótce pilotażowo w kilku miastach USA automaty, z których będzie można za odpowiednią opłatą pobierać filmy.

Przedstawiciele Blockbustera zapowiadają, że w wybranych wypożyczalniach (Blockbuster to sieć wypożyczalni filmów) zamontowane zostaną specjalne terminale multimedialne (nieco przypominające samoobsługowe automaty służące do zamawiania odbitek zdjęć cyfrowych). Klient będzie mógł podłączyć do takiego urządzenia odtwarzacz wideo i po uiszczeniu odpowiedniej opłaty skopiować do jego pamięci wybrany film. Cały proces - tzn. przejrzenie katalogu, zapłacenie i skopiowanie filmu - ma trwać zaledwie kilka minut (firma zapewnia, że sam transfer pliku nie powinien przekroczyć 120 sekund).

W ramach pilotażu klientom biorącym udział w testach dostarczone zostaną odtwarzacze multimedialne firmy Archos (na początku terminale współpracować będą tylko z nimi). W pierwszej fazie klient będzie płacił oddzielnie za każdy firm - kartą kredytową lub specjalną kartą pre-paid. Blockbuster nie wyklucza jednak wprowadzenia również innego modelu płatności - być może klient będzie mógł np. płacić stały miesięczny abonament uprawniający do pobrania pewnej liczby filmów. W takiej sytuacji osoba, która podpisałaby umowę na odpowiednio długi czas, mogłaby otrzymać za darmo przenośny odtwarzacz multimedialny.

Na razie nie wiadomo, ile potrwają testy - przedstawiciele firmy deklarują jednak, że jeśli wypadną one pomyślnie, to terminale pojawią się nie tylko w wypożyczalniach, ale także w różnych innych miejscach - np. na lotniskach czy dworcach kolejowych.