Blockbuster: 'zlikwidujmy regiony!'

Jedna z amerykańskich sieci wypożyczalni wideo - Blockbuster Video - zaproponowała studiom filmowym, aby te zrezygnowały z regionalizacji płyt DVD i w ten sposób skuteczniej walczyły z piractwem.

Jednym z powodów, dla których studia filmowe wprowadziły system regionów DVD jest data premiery filmu, odmienna dla różnych zakątków świata. Oznacza to, iż film z regionu amerykańskiego nie będzie możliwy do odtworzenia w innych regionach, dopóki nie nastąpi tam jego oficjalna premiera. Oczywiście teoretycznie, ponieważ producenci odtwarzaczy DVD coraz częściej oferują urządzenia zdolne do obsługiwania płyt ze wszystkich regionów, co wydaje się czynić ów mechanizm kompletnie bezużytecznym.

Powyższą sytuację wykorzystują również piraci, usuwając blokadę regionu i wprowadzając do obiegu nieautoryzowaną kopię filmu na wiele miesięcy przed oficjalną premierą. Zdaniem przedstawicieli Blockbuster Video, skutki niewydolnej regionalizacji DVD odczuwają studia filmowe, dystrybutorzy, a co za tym idzie - także i zwykli użytkownicy.

Jak do tej pory nie wiadomo jeszcze, z jakim odzewem ze strony środowiska filmowego spotka się ta, skądinąd kontrowersyjna, propozycja Blockbuster Video.


Zobacz również