Blogera portret własny

Inteligent z dużego miasta to przeciętny reprezentant polskiej blogosfery - tak przynajmniej wynika z najnowszych badań firmy Gemius. O tym i innych ciekawych wydarzeniach w Internecie piszemy poniżej.


Inteligent z dużego miasta to przeciętny reprezentant polskiej blogosfery - tak przynajmniej wynika z najnowszych badań firmy Gemius. O tym i innych ciekawych wydarzeniach w Internecie piszemy poniżej.

Blogera portret własny

Dokument PDF "Blogerów portret własny".

Firma analityczna Gemius, znana przede wszystkim z rzetelnych, szeroko zakrojonych badań Internetu, przeprowadziła w lecie, we współpracy z platformą blogową Blox.pl (Agora), badanie fragmentu polskiej blogosfery - użytkowników Bloksa. 12 września wyniki zostały przedstawione w ramach seminarium "Rewolucja w komunikacji", zorganizowanego przez portal Gazeta.pl i Fundację InternetPR.pl.

Ciekawe wydarzenia w Internecie

  • Google wykupił firmę JotSpot, rozwijającą farmę Wiki, i zamierza udostępnić nową usługę, uzupełniając swoją ofertę o ten element. Na razie dokładny termin jej uruchomienia nie jest znany.
  • InteliShop (www.intelishop.pl) jest nową polską platformą hostingową, służącą do tworzenia sklepów internetowych (pod adresem o schemacie nazwa.intelishop.pl), opartych na najnowszych standardach technologicznych. Hosting jest bezpłatny, natomiast platforma pobiera prowizję od transakcji, wynoszącą 2–3 procent obrotu.
  • Na stronie www.picfindr.com znajduje się wyszukiwarka grafik, obsługująca wiele internetowych serwisów fotograficznych, dzięki której można znaleźć zdjęcia o wybranym przez użytkownika, dozwolonym zakresie stosowania, np. komercyjnym, edukacyjnym, osobistym etc. Można stosować warunki logiczne – koniunkcję wyrazów kluczowych AND lub alternatywę OR. Serwis jest aplikacją w technologii Flash.
  • Pod adresem presspack.pl znajduje się agregator informacji prasowych, pochodzących z wielu polskich źródeł, podzielonych na kategorie i opatrzonych etykietami widniejącymi w tzw. chmurze tagów. Ułatwia to dotarcie do najbardziej poczytnych informacji.
  • Pod adresem www.get.live.com/betas/writer_betas Microsoft udostępnił polskojęzyczne wersje oprogramowania rozwijanego w ramach usługi Windows Live. Po raz pierwszy dostępna jest polska wersja testowa edytora blogów Windows Live Writer, znanego już od ponad roku, a także fotoalbumu Galeria Fotografii, który ma służyć do porządkowania zdjęć na dysku i ich elementarnej edycji oraz umieszczania w Windows Live Spaces.
  • Amerykański serwis Orbitfiles (www.orbitfiles.com) udostępnia bezpłatnie 6 GB miejsca na pliki, obiecując nieograniczony czas ich przechowywania na serwerze. Dokumenty można udostępniać na swoich stronach internetowych w postaci specjalnego interfejsu, pozwalającego pobrać je ze składnicy.
  • Bukeo (www.bukeo.pl) to nazwa „bukinistycznego” serwisu przeznaczonego przede wszystkim dla uczniów. Można tu kupować i sprzedawać używane podręczniki szkolne. Tytuły podzielono według poziomu szkół i wydawnictw.
  • Pod adresem www.opera.com/products/desktop/next/ dostępna jest wersja alfa przeglądarki Opera 9.50 (nazwa kodowa Kestrel). Norweski producent dokonał w niej znaczących poprawek, przede wszystkim wprowadził nowy silnik, obsługujący standard ECMAscript, odpowiadający za interpretację JavaScriptu. Zapewni to poprawną obsługę wielu serwisów internetowych zbudowanych za pomocą nowoczesnych technologii, takich jak AJAX.
  • Programistom rozwijającym strony internetowe przyda się nowo powstały portal Search-Scripts.com (www.search-scripts.com), obejmujący swoimi zainteresowaniami wiele języków i oferujący rozwiązania zarówno bezpłatne, jak i komercyjne.

Dokument w formacie PDF można pobrać ze strony kaznowski.blox.pl/resource/badanie_blogosfery_gemius.pdf. To obszerny zbiór informacji o ograniczonej reprezentatywności (nie dotyczy znacznie większych platform, takich jak blogi Onetu, gdzie jest piętnaście razy więcej uczestników), niemniej jednak obrazujący pewne tendencje w najpowszechniejszym medium, jakim są dziś blogi. Bazę stanowiło ponad 1700 osób, czytających lub redagują-cych blogi.

Warto zwrócić uwagę na najbardziej chyba zaskakujący wynik badania: wbrew utartemu od lat mniemaniu, że przy komputerach siedzą głównie mężczyźni, aż połowę blogerów stanowią panie (nawet 60 procent w Blox.pl), zaś osoby z wyższym wykształceniem to 35,8 procent badanych (49 procent w Blox.pl potwierdza opinię, że platforma Agory skupia w dużej mierze inteligencję, podobnie jak Gazeta Wyborcza). Natomiast 49 procent użytkowników z Blox.pl założyło swoje blogi jeszcze w pierwszej połowie obecnej dekady, co świadczy o sporym już doświadczeniu tego środowiska. Warto pamiętać, że eksplozja popularności blogów na świecie nastąpiła w zasadzie dopiero około dwóch lat temu. Co ciekawe, mniej więcej połowa ankietowanych osób prowadzi przynajmniej dwa blogi, a duży odsetek czyta ponad 20 cudzych.

Z ciekawszych danych warto też podkreślić otwartość blogerów - aż 92 procent umożliwia komentowanie swoich wpisów, a 61 procent redaguje tzw. blogroll, czyli listę najchętniej czytanych blogów. 27 procent wykorzystuje w swoich wpisach materiały wideo (zwykle są to zagnieżdżane klipy, umieszczone w popularnych składnicach, takich jak YouTube), a 12 procent - materiały dźwiękowe, jak podcasty.

Znacznie więcej informacji znajdziesz we wspomnianym dokumencie Gemiusa - to ciekawa i pouczająca lektura, szczególnie dla osób mocno zaangażowanych w blogosferę.

Yuntaa

Blogera portret własny

Pulpit Yuntaa daje dostęp do wszystkich części składnicy i wymienianych informacji.

Dość rzadko spotyka się składnice plików, które integrują się z systemem użytkownika w postaci dodatkowego, wirtualnego napędu, widocznego w Eksploratorze Windows (podobnego do Gmail Drive czy DriveHQ). Taki jest właśnie Yuntaa. Serwis udostępnia kilka wersji kont, na bezpłatnym jest miejsce na 1 GB danych, bez ogranicze-nia w czasie. Z Yuntaa można pobrać program kliencki, będący narzędziem do archiwizacji i synchronizacji danych na koncie, tworzącym jednocześnie ten dodatkowy napęd.

Elegancko wyglądający interfejs składnicy w przeglądarce jest dość nietypowy i może nieco stropić osoby mniej wprawne - przykładowo dostęp do poszczególnych części wymaga podwójnego kliknięcia, a intuicyjność obsługi pozostawia jeszcze sporo do życzenia. Brakuje też na razie interfejsu pozwalającego zagnieżdżać grafikę, wideo czy pliki audio w innych miejscach, np. w blogach, podobnie jak w serwisach eSnips czy Imeem. Niemniej jednak Yuntaa wart jest zainteresowania.

Informacjehttp://www.yuntaa.com

moikrewni.pl

Blogera portret własny

Widok drzewa (moikrewni.pl) pozwala szybko zorientować się w rodzinnych powiązaniach.

Polska wersja niemieckiego serwisu genealogicznego verwandt.de przez wiele tygodni zachęcała internautów inwokacją "już wkrótce zaczynamy", żeby wystartować wreszcie 11 września. To aplikacja zbudowana w technologii Flash, coraz częściej zresztą wykorzystywanej przez serwisy społecznościowe.

moikrewni.pl przypomina w dużej mierze spopularyzowany ostatnio Geni.com. Zaczynamy budowanie drzewa od własnej osoby, a potem dodajemy kolejno krewnych. Wprowadzenie do profilu osoby jej adresu poczty elektronicznej powoduje, że mamy możliwość zaproszenia jej do współudziału w rozwijaniu serwisu. W taki "wirusowy" sposób przyciągamy do współpracy kolejnych krewnych i powinowatych, zaś drzewo rozrasta się już bez żadnej centralnej kontroli. Profile osób zawierają bogaty zestaw pól do wypełnienia, jest nawet miejsce na szerszą biografię. Można też kojarzyć osoby z miejscami na mapie. Zaletą jest import plików z drzewami w formacie GEDCOM.

Niestety, serwis nie jest bez wad. Pojawiają się problemy z polskimi znakami diakrytycznymi, które są niepoprawnie wyświetlane. Miejscami kuleje również tłumaczenie - najwyraźniej robili je Polacy mieszkający na stałe poza krajem, co widać w rozmaitych niezręcznościach stylistycznych. Niemniej jednak całość zapowiada się ciekawie i zapewne będzie to najpopularniejszy serwis genealogiczny w Polsce.

Informacje http://moikrewni.pl