Blogersi - pierwszy dokument o polskich blogerach

Blogersi to pierwszy polski film dokumentalny o blogerach. W filmie Jarka Rybusa pojawia się hasło “Mam bloga i nie zawaham się go użyć", które trafnie oddaje ducha tego filmu. Czy blog może być skutecznym orężem medialnym? Czy blogerzy sprawują już rząd dusz? Po projekcji filmu w warszawskiej SGH odbyła się dyskusja na ten temat.

Blogersi

- Wraz z coraz szerszym dostępem do Internetu, powstaje pytanie o znaczenie i popularność blogów, stron www, jakichkolwiek treści publikowanych w cyberprzestrzeni. Wielu blogerów jest czytanych przez tysiące internautów, wielu z nich ma czytelników więcej, niż niejedna lokalna gazeta - powiedział Jarek Rybus, reżyser filmu Blogersi.

Blogersi - premiera w SGH

Blogersi zostali pierwszy raz pokazani 29 listopada w DKF Overground mieszczącym się w warszawskim SGH. Publiczność dopisała - aula w SGH była niemal cała zajęta. Film dokumentalny w reżyserii Jarka Rybusa (kojarzonego z Gadu-Gadu) trwa niecałe 20 minut i porusza kwestię blogosfery w Polsce. Rybus zastanawia się w swoim filmie czy blogerzy mają władzę, czy wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością i w jaki sposób blogerzy mogą zmieniać świat. Film Rybusa jeszcze w grudniu powinien być dostępny w internecie.

Kominek i inni blogerzy czyli dyskusja po filmie

Motywem przewodnim i głównym bohaterem jest najpopularniejszy polski bloger - dobrze znany wszystkim Kominek. Ale nie tylko, gdyż w filmie wystąpili również m.in. Artur Kurasiński i Maciej Budzich. Cała czwórka przyszła na pokaz, po którym odbyła się dyskusja na temat blogosfery. Nie było Jacka Żakowskiego, który w filmie wyrażał obawy związane z rosnącą popularnością blogerów. Był za to Kamil Durczok, który (przeciwnie do kolegi po fachu) jest o wiele bardziej pozytywnie nastawiony do blogowania i blogerów.

Blogersi, blokersi...

Ciekawym zabiegiem jest rejestracja tytułu innego polskiego dokumentu. Blogersi ewidentnie inspirowani są Blokersami, dokumentem o polskich hiphopowcach sprzed dekady.

Debiutancki film Rybusa wciąga, technicznie może jeszcze mało dopracowany (to debiut), ale niezwykle interesujący i wsadzający kij w mrowisko. Największa wada jest krótki metraż tego filmu - gdyż ta tematyka zasługuje na o wiele głębsze potraktowanie. P napisach końcowych chce się więcej. Kto wie może reżyser filmu w niedalekiej przyszłości stworzy kolejny, tym razem długometrażowy film o polskich blogerach i blogowaniu? Tematyka ta z pewnością może jedynie zyskiwać na znaczeniu.

Dyskusja po projekcji - czy blogerzy to siła internetu?

Na spotkaniu podjęte były takie tematy jak anonimowość w sieci zarówno po stronie blogerów, ale zwłaszcza czytelników), dyskutowano różnice między blogerami a dziennikarzami oraz zastanawiano się czy blogerzy mogą realnie wpływać na rzeczywistość i jak odróżnić blogerów od innych użytkowników sieci. Było też dużo o kulturze wypowiedzi wychowywaniu czytelników, wreszcie pojawił się temat cenzury w internecie. Najciekawsze wypowiedzi poszczególnych uczestników dyskusji możecie obejrzeć na opublikowanych przez mnie filmach z YouTube.

Blogerzy wchodzą do gry

Internet wyszedł już z niszy i stał się naszą rzeczywistością. Z każdy miesiącem i z każdym rokiem blogerzy będą zyskiwać na znaczeniu. A już dzisiaj znaczą niemało... Nawet politycy zaczęli się ostatnio z nimi liczyć.

- Czołowi polscy politycy zaczęli spotykać się z blogerami, Prezydent Barrack Obama podczas swojej krótkiej wizyty w Polsce zgodził się na udzielenie tylko jednego jedynego wywiadu, właśnie blogerowi - powiedział reżyser Blogersów.

Blogersi - pierwszy dokument o polskich blogerach

Mam bloga

Blogerski rząd dusz

Czy blogerzy mogą uzyskać rząd dusz? Według mnie z pewnością tak. Internet to przyszłość czy komuś się to podoba czy nie, a blogerzy już wpływają powoli na nasze postrzeganie rzeczywistości.

A Co Wy myślicie o blogerach i pisaniu blogów? Piszcie w komentarzach.