Blogerzy i blogosfera - Technokracja odc. 22

Media tradycyjne, takie jak telewizja czy prasa drukowana nadal są najpopularniejsze, jednak w XXI wieku zyskały nowego konkurenta jakim jest Internet. Obrazy dopiero zaczynają, ale słowo drukowane już kilka lat temu rozpoczęło przenoszenie się z papieru do Sieci. Bardzo popularną formą pisania stały się blogi. W najnowszym odcinku Technokracji porozmawiamy o nich z Jarkiem Rybusem, dziennikarzem, rzecznikiem GG, a teraz także reżyserem filmu "Blogersi".

Blogi początkowo były kojarzone głównie z "elektronicznymi pamiętnikami". Blog prowadziło się przede wszystkim po to by podzielić się z innymi swoim życiem osobistym; co robiliśmy danego dnia, jakie były nasze przemyślenia czy też jakie będziemy mieć plany na dzień następny. I było tak przez wiele lat. Dopiero później pojawiła się inna forma blogów, na których pojawiały się wpisy na tematy bardziej branżowe. Szybko zaczęły się ukazywać blogi o tematykach ekonomicznych, technicznych czy kulturowych. Dziś bardzo często są one czytane częściej niż branżowe gazety czy też oficjalne strony internetowe rozmaitych magazynów. Wiąże się to na pewno z częstotliwością ukazywania się wpisów; w niektórych dziedzinach podstawą jest szybkie uzyskanie informacji, a taką prędzej dostaniemy na codziennym blogu niż w comiesięcznym wydaniu gazety.

W Polsce blogosfera z roku na rok co raz bardziej się rozrasta. Popularność stron oraz ich autorów często przerasta ich własne oczekiwania. Organizowane są nawet ogólnokrajowe spotkania blogosfery, blogerzy są zapraszani na branżowe imprezy, a często nawet o niektórych wydarzeniach są informowani wcześniej niż tradycyjna prasa. Nic więc dziwnego, że "zjawisko" blogerów zainteresowało Jarka Rybusa, który postanowił nakręcić o nich dokument, który zatytułował "Blogersi". Jego pokazy zaczęły się pod koniec zeszłego roku, a oficjalna premiera miała miejsce 18 kwietnia br. w serwisie YouTube.

W pierwszej części nowego odcinka Technokracji nasz gość opowiada nam o tym jak jego zdaniem blogi się rozwijały. Wspomni o "blogaskach" czyli tych blogach, na których ludzie piszą o swoim codziennym życiu, a także o tych bardziej profesjonalnych blogach branżowych. Dowiemy się także, jacy są blogerzy; czy to ludzie otwarci czy może raczej zamknięci żyjący tylko przed swoim komputerem.

Druga część 22 odcinka Technokracji, w której gościem jest reżyser "Blogersów" Jarek Rybus, a w niej już nieco więcej na wiązań do samego filmu. Zastanawiamy się nad tym czy blogerzy mają władzę. Głownie tą opiniotwórczą. Czy bezpieczne jest to by ludzie polegali na opiniach pojedynczych jednostek, których właściwie nikt nie kontroluje i mogą oni pisać to co im się podoba? Na koniec Jarek powie jakie są jego wrażenia z pracy nad filmem, gdyż był to jego debiut w tej dziedzinie.

Zapraszamy do oglądania i komentowania, ale nie tylko najnowszego odcinka Technokracji, lecz również samych "Blogersów" w reżyserii Jarka.