Blokowanie reklam, przypominanie o ważnych terminach oraz inne wtyczki Chrome

Wraz z opublikowaniem stabilnej wersji przeglądarki Chrome 4.0 jej użytkownicy, wzorem osób korzystających z Firefoksa mogli wreszcie zacząć korzystać z systemu rozszerzeń. To nieduże programy, które wprowadzają ciekawe i przydatne funkcjonalności do przeglądarki. Jest ich już ponad 2 tys. i ich liczba stale rośnie. Spośród nich wybraliśmy 10, które naprawdę mogą się przydać.


Wtyczki Chrome'a mają jedną przewagę nad swoim odpowiednikiem w Firefoksie - to prostota zarządzania. Po instalacji nie trzeba restartować przeglądarki, a jeśli rozszerzenie nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, jedno kliknięcie wystarczy by wtyczki się pozbyć.

Rozszerzenia do tej pory były domeną Firefoksa. Wiele osób decydowało się na korzystanie z przeglądarki opracowanej przez Fundację Mozilla, nie ze względów ideologicznych, ale stricte praktycznych. Szczególnie istotną rolę odegrało tu jedno rozszerzenie AdBlock Plus, dzięki któremu można blokować reklamy na stronach WWW. Wiele osób, choć było pod wrażeniem szybkości oferowanej przez Chrome'a decyzję o rozpoczęciu korzystania z niego odkładało do czasu wprowadzenia obsługi rozszerzeń, w tym narzędzia umożliwiającego blokowanie reklam w Chrome.

Zobacz również:

  • Najlepsze rozszerzenia VPN dla Google Chrome [AKTUALIZACJA]
  • 7 wtyczek do Chrome, których warto używać

Wtyczki Chrome'a to obecnie ponad 2 tysiące rozszerzeń, a ich liczba nieustannie rośnie. Mówiąc o dodatkach poszerzających funkcjonalność przeglądarki Google nie sposób odnotować udostępnienia jej użytkownikom skryptów tworzonych dla firefoksowego Greasemonkey. Obecnie każde z nich można zainstalować jako osobne rozszerzenie, już bez pośrednika w rodzaju Greasemonkey. W sumie jest ich 40 tys., jednak nie wszystkie działają. Gdy na początku lutego na blogu Google'a poinformowano o ich udostępnieniu, na skutek różnic między obydwiema przeglądarkami nie funkcjonowała co czwarta z nich. Strona na której zamieszczono skrypty to Userscripts.org.

Przeszukując i instalując różne wtyczki Chrome'a nie można zapomnieć o jeszcze jednej funkcji wprowadzonej w najnowszej stabilnej wersji przeglądarki. To synchronizacja zakładek, już od dłuższego czasu znana użytkownikom Opery. Uaktywnienie tej opcji jest konieczne, jeśli z tych samych zakładek chcemy korzystać w przeglądarce Google'a np. w domu i w pracy. Synchronizacja odbywa się automatycznie przy wykorzystaniu usługi Google Dokumenty. Potrafią z niej korzystać (i robią to!) niektóre niżej przedstawione rozszerzenia.

Oto lista polecanych rozszerzeń. Jeśli macie swoje ulubione wtyczki Chrome, być może bardziej przydatne Waszym zdaniem, zachęcamy do wpisów w komentarzach.

AdThwart

Blokowanie reklam, przypominanie o ważnych terminach oraz inne wtyczki Chrome

AdThwart

Trudno wyobrazić sobie przeglądarkę bez skutecznego programu potrafiącego blokować reklamy. Wiele osób czekało na wprowadzenie obsługi rozszerzeń mających na celu blokowanie reklam w Chrome, tylko po to, by móc zacząć korzystać w tej przeglądarki. Obecnie dostępne są już dwa: AdBlock i wlaśnie AdThwart. Ten ostatni korzysta z silnika filtra AdBlock Plus przeznaczonego dla Firefoksa. Domyślnie na liście filtrów są też te, przeznaczone dla użytkowników przeglądających serwisy na serwerach umieszczonych w Polsce. Aby je uaktywnić trzeba przejść do Opcji i zaznaczyć pole przy PLgeneral (Polski).

Blokada reklam w Chrome - zainstaluj AdThwart

Tak działa AdThwart

RemindMe

Blokowanie reklam, przypominanie o ważnych terminach oraz inne wtyczki Chrome

RemindMe

RemindMe to bardzo przydatne rozszerzenie, któremu można powierzyć przypomnienie o terminach, sprawach do załatwienia czy zaległościach. Lista wprowadzonych zdarzeń do przypomnienia, które można wprowadzić do tej wtyczki Chrome'a jest tu praktycznie nieograniczona. Dowolnie można też wybrać czas, kiedy rozszerzenie przypomni o wykonaniu zaplanowanych czynności. Można je zaprogramować, by przypominało o czymś po określonym czasie, ale też w dokładnie wybranym roku, miesiącu, dniu i godzinie. Problemem nie jest też korzystanie z różnych komputerów. Jeśli tylko korzystamy z synchronizacji zakładek, RemindMe posłuży się tym kanałem informacji, by przesłać dane z jednego komputera na drugi. Warunkiem jest zainstalowany Chrome, rozszerzenie RemindMe i włączona synchronizacja zakładek.

Zainstaluj RemindMe