Blu-Ray dodaje formaty

Stowarzyszenie Blu-Ray Disc Association poinformowało o dodaniu do specyfikacji Blu-Ray dwóch nowych formatów zapisu wideo - MPEG-4 AVC oraz VC-1.

Przedstawiciele BDA oficjalnie zapowiedzieli, że kodeki MPEG-4 AVC i VC-1 zostaną zaimplementowane do wersji 1.0 formatu BD-ROM, która ma zostać oficjalnie zatwierdzona jeszcze w tym roku. Kodek VC-1 powstał w oparciu o technologię Microsoftu (do niedawna jego oficjalna nazwa brzmiała VC9), zaś MPEG-4 AVC stworzono na podstawie kodeka H.264.

Dodanie do specyfikacji BD-ROM nowych formatów oznacza, że urządzenia obsługujące ten standard będą w stanie odtwarzać materiały wideo zapisane w formacie MPEG-4 AVC, VC-1 (a także w starszym standardzie MPEG-2). Dzięki temu na jednowarstwowej płycie Blu-Ray o pojemności 25 GB będzie można zapisać do 4 godzin materiału wideo wysokiej rozdzielczości.

Warto wspomnieć, że firmy wspierające konkurencyjny wobec Blu-Ray standard HD-DVD (czyli przede wszystkim Toshiba i NEC) już kilka miesięcy temu zaimplementowały do niego obsługę MPEG-4 AVC oraz VC-1.


Zobacz również