Blu-Ray na IFA

Trzy firmy - JVC, Samsung oraz Sony - zaprezentowały na targach sprzętu elektronicznego IFA w Berlinie nagrywarki Blu-Ray. Dzięki wykorzystaniu niebieskiego lasera urządzenia potrafią zapisać do 25 GB danych na nośniku Blu-Ray.

W standardzie Blue Ray do zapisu danych na nośniku służy niebieski laser, wykorzystujący podwójną wiązkę fal o długości wynoszącej 425 nanometrów (dotychczas stosowano laser tzw. czerwony o pojedynczej wiązce, której długość wynosiła 850 nm w napędach CD i 650 nm w przypadku DVD). Dzięki skróceniu długości fal lasera możliwe stało się skupienie wiązki na mniejszej powierzchni dysku. Oznacza to, że na tej samej powierzchni dysku można zapisać dużo większą ilość danych niż np. w przypadku krążków DVD.

Zaprezentowane na IFA nagrywarki na razie odstraszają ceną - za model BDZ-S77 firmy Sony zapłacić trzeba ok. 4 tys. euro. Urządzenie jest już dostępne w Japonii, nie wiadomo, czy i kiedy będzie je można kupić również w Europie. Samsung oraz JVC nie podały na razie cen oraz terminów premier swoich produktów (nagrywarka JVC nie ma nawet jeszcze oficjalnej nazwy).