Blu-Ray vs. HD DVD - koniec rozmów?

Fiaskiem zakończyły się w Japonii prace grupy roboczej, której zadaniem było wypracowanie kompromisu pomiędzy firmami, promującymi konkurencyjne technologie, pretendujące do miana następcy DVD. Jak informuje japoński dziennik Yomiuri, w ostatnich dniach zakończono trwające od kilku miesięcy rozmowy.

Głównym celem grupy roboczej, w skład której wchodziły firmy wspierające konkurujące standardy Blu-Ray (Sony) oraz HD DVD (Toshiba i NEC), było stworzenie jednego, spójnego formatu, który łączyłby w sobie zalety obu technologii. Koncerny rozpoczęły rozmowy dość późno (dopiero w tym roku) - wcześniej przez kilka lat niezależnie rozwijały niekompatybilne ze sobą standardy, mające z czasem zastąpić DVD.

Informacje o fiasku rozmów pojawiały się już kilkakrotnie - gazeta Yomiuri twierdzi jednak, że tym razem decyzja o zakończeniu rozmów jest definitywna. Firmy rozwijające oba standardy już wcześniej informowały, że najpóźniej pod koniec sierpnia zamierzają rozpocząć produkcję oprogramowanie do urządzeń obsługujących krązki HD DVD i Blu-Ray - dlatego jeśli do tego czasu porozumienie nie zostanie osiągnięte, to później raczej nie należy na to liczyć.