Blu-ray: 128 GB i możliwość wielokrotnego nagrywania

Nawet 128 GB pojemności oraz płyty, które będą miały jednocześnie warstwy kasowalne i niekasowalne - Blu-ray Disc Association szykuje nowości w formacie Blu-ray. Zła wiadomość: użytkownicy będą musieli kupować nowy sprzęt.

Blu-ray Disc Association to stowarzyszenie odpowiedzialne za standaryzację formatu Blu-ray. Obecnie kończy ono pracę nad zmianami w formacie. Mają pojawić się dwie nowe technologie:

BDXL (Blue-ray Disc XL) - według Andy’ego Parsonsa w krajach, w których popularne są nagrywarki dysków Blu-ray istnieje potrzeba zwiększenia pojemności płyt z dzisiejszych 50 GB do 128 GB, dzięki zastosowaniu czterech warstw. Zastosowana technologia jest podobna do tej opracowanej przez firmę TDK, która cztery lata temu pokazała propotypy płyt o pojemności 200 GB. BDXL może wprowadzić sporo zamieszania nie tylko na rynku sprzętu RTV, ale także na rynku archiwizacji danych komputerowych.

IH-BD - format, który ma mieć szczególne zastosowanie na rynku gier: płyta może mieć jedną warstwę (25 GB) danych tylko do odczytu i drugą wartstwę (25 GB) do odczytu i do zapisu. Dzięki temu użytkownik mógłby na płycie zapisywać stan gry, czy ilość zdobytych punktów.

Niestety obecny na rynku sprzęt Blu-ray nie będzie kompatybilny z nowymi formatami. Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowa wersja formatu Blu-ray wejdzie na rynek - zależy to przede wszystkim od producentów sprzętu i wydawców płyt.