Blu-ray 2 x pojemniejszy?

Koncern Sanyo poinformował, że prowadzi prace nad niebiesko-purpurowym laserem, który ma pozwolić na zapisanie na nośnikach Blu-ray nawet 54 GB danych.

Aby możliwe było umieszczenie na płycie dwukrotnie większej ilości danych, niż w przypadku "standardowych" płyt Blu-ray, konieczne będzie wykorzystanie nośników dwuwarstwowych. Niebieskie lasery produkowane do tej pory nie dysponują jednak wystarczająco dużą mocą do wypalania danych na płytach dwuwarstwowych. Ten właśnie problem ma rozwiązać właśnie nowy, niebiesko-purpurowy laser Sanyo. Jego moc wynosi ok. 100 mW (miliwatów), co czyni go wystarczająco silnym do nagrywania krążków dwuwarstwowych.

Zdaniem przedstawicieli Sanyo, uzyskanie tak dużej mocy lasera było możliwe głównie dzięki zredukowaniu strat optycznych, występujących w laserach stosowanych w prezentowanych dotąd prototypach Blu-ray.

Nowy laser ma trafić do produkcji masowej w trzecim kwartale tego roku. Pierwsze wykorzystujące go napędy powinny zaś trafić na rynek kilka miesięcy później.


Zobacz również