Blu-ray: 9 milionów filmów

Organizacja Blu-ray Disc Association poinformowała, że od chwili rynkowego debiutu technologii Blu-ray na całym świecie sprzedano już 9 mln filmów w tym formacie. Zdaniem przedstawicieli BDA, do osiągnięcia tego wyniku przyczyniła się m.in. świetna sprzedaż wprowadzonego niedawno do sklepów oskarowego hitu "To nie jest kraj dla starych ludzi" - donosi magazyn Highdefdigest.com.

BDA zwraca uwagą na fakt, że tylko w ciągu pierwszych 11 tygodni 2008 r. na całym globie sprzedano łącznie ok. 3 mln filmów Blu-ray - to doskonały wynik, zważywszy na fakt, że format dostępny jest na rynku od pierwszej połowy 2006 r. (oznacza to, że sprzedanie pierwszych sześciu milionów płyt zajęło ponad 1,5 roku). Zdaniem analityków, jeśli trend ten się utrzyma - a nie wydaje się, by miało być inaczej - to w całym roku 2008 sprzedanych może zostać nawet 10 mln płyt Blu-ray.

Przedstawiciele organizacji zwracają uwagę na doskonałą sprzedaż filmów w tym formacie w ostatnim czasie - dowodem na to może być m.in. drugi tydzień marca, w których sprzedano łącznie ok. 320 tys. filmów na Blu-ray. Aż 68 tys. z nich stanowiły kopie najnowszego filmu braci Coen - "To nie jest kraj dla starych ludzi" - gdy obraz ten trafił do sprzedaży na Blu-ray, szybko zdetronizował dotychczasowego lidera, "Hitmana".