Blu-ray HD DVD

Producenci sprzętu nie mogą, jak to zwykle bywa, dojść do porozumienia. Choć standard DVD ma się nadal bardzo dobrze, już teraz rozgorzała zacięta walka o następstwo. Do boju stanęły Blu-ray i HD DVD. Przedstawiamy obu konkurentów i pozwalamy sobie na wstępną prognozę rezultatu tego pojedynku.


Producenci sprzętu nie mogą, jak to zwykle bywa, dojść do porozumienia. Choć standard DVD ma się nadal bardzo dobrze, już teraz rozgorzała zacięta walka o następstwo. Do boju stanęły Blu-ray i HD DVD. Przedstawiamy obu konkurentów i pozwalamy sobie na wstępną prognozę rezultatu tego pojedynku.

Blu-ray HD DVD

W pełni kompatybilny z płytami CD i DVD - jednostka odczytu/zapisu Blue-ray składa się z lasera niebieskiego, czerwonego i podczerwonego.

Miejsca ci u nas dostatek - płyta HD DVD ma gromadzić 40 GB, a nośnik Blu-ray aż 50 GB danych. Lecz po co komu taka pojemność? Przecież nawet 189-minutowy Titanic Jamesa Camerona z powodzeniem zmieści się na 8,5-gigabajtowym krążku DVD, i to z obrazem wybornej jakości oraz dźwiękiem przestrzennym w standardzie Dolby Digital 5.1. Odpowiedź nie pozostawia cienia wątpliwości - filmy i audycje telewizyjne o ponad dwukrotnie większej rozdzielczości, a także interaktywne oprogramowanie natury rozrywkowej.

Nowe standardy, których maksymalna rozdzielczość będzie sięgała nawet 1920x1080 pikseli, mają zapewniać soczyste kolory, nad wyraz gładkie kontury i niewiarygodną głębię ostrości obrazu. Jednak nowe technologie mają swoją cenę. Będą wymagały nie tylko nowych odtwarzaczy, lecz również specjalnych ekranów telewizyjnych, które oddadzą obraz o tak wielkiej rozdzielczości z otrzymywanego sygnału wideo.

Jednak co po najnowszych zdobyczach techniki, gdy zabraknie treści? Zatem o sile przebicia standardu decyduje w bardzo dużym stopniu poparcie ze strony koncernów przemysłu filmowego. Blu-ray (http://www.bluraydisc.com ) przekonał do siebie sporo znanych producentów: 20th Century Fox, Buena Vista, Columbia, Disney, Electronic Arts, MGM, Sony i Vivendi. Konsorcjum HD DVD (http://www.hddvdprg.com ) przeciągnęło na swoją stronę nie mniej zacne grono: HBO, New Line, Paramount, Universal i Warner.

Kto rano wstaje, temu...

Blu-ray HD DVD

Miejsca ci u nas dostatek - dwuwarstwowa płyta Blu-ray oferuje pojemność rzędu 50 GB.

Dość istotną rolę w walce o palmę pierwszeństwa odgrywa to, któremu z konkurentów uda się szybciej podbić rynek stacjonarnych odtwarzaczy. Również pod tym względem Blu-ray zadbał o właściwe poparcie - do jego sprzymierzeńców zaliczają się: Apple, Dell, HP, LG Electronics, Panasonic, Philips, Pioneer, Samsung, Sharp, Sony i Thomson. Już to, że Sony planuje wyposażyć swą kolejną konsolę PlayStation 3 w napęd Blu-ray, zapewne popsuje humory w obozie HD DVD. Przecież dotychczasowe wersje konsoli Sony okazywały się rynkowym hitem. Również Dell, światowy przodownik na rynku komputerów stacjonarnych i przenośnych, nie będzie zasypiał gruszek w popiele.

Dowodzony przez koncern Toshiba obóz HD DVD zgromadził takich producentów, jak Fuji, Hitachi, Kenwood, NEC, Ritek, Sanyo i Teac. Wnoszą, co prawda, doświadczenie w produkowaniu podstawowych elementów, m.in. laserowych jednostek odczytu/zapisu (główny układ optyczny napędu składający się z diody laserowej, fotodetektorów, luster i soczewek) oraz nośników, lecz nie mają tak mocnej pozycji na rynku, jak konkurencyjny Blu-ray.

Blu-ray HD DVD

Czyta i zapisuje płyty HD DVD, DVD i CD - prototypowy model Toshiby wraz z nośnikiem.

Blu-ray HD DVD

Akceptuje nośniki HD DVD, DVD i CD - prototypowy napęd NEC podłączany do komputera.

Dostępność i koszta

Blu-ray HD DVD

Talent w każdym calu - wewnętrzna nagrywarka Philipsa obsługuje krążki Blu-ray, a także CD i DVD.

Z technicznego punktu widzenia HD DVD jest blisko spokrewniony ze standardem DVD, dlatego łatwo przestawić linie produkcyjne na nowy typ nośników - nie bez kozery w konsorcjum HD DVD znalazło się tak wielu producentów nośników optycznych. Należy więc przypuszczać, że płytki tego rodzaju znajdą się wcześniej na sklepowych półkach i będą tańsze od krążków Blu-ray. Niemniej jednak o podaży decyduje popyt, więc ponownie wracamy do studiów filmowych w Hollywood...

Obóz Blu-ray zyskuje za to przewagę w innej dość ważnej kwestii. Dzięki opatentowanej przez TDK powłoce Durabis o dużej odporności na zarysowania i kurz nośniki tego typu nie wymagają kasetki ochronnej, która jest niepraktyczna w użyciu i dodatkowo zwiększa koszty.

Promienna przyszłość

Blu-ray HD DVD

DVD, Blu-ray i HD-DVD - porównanie standardów

Według prognoz, pierwsze napędy mają pojawić się w Europie pod koniec bieżącego roku. Jak zapowiadają producenci, w sektorze pecetów będzie można nabyć czytniki (ich cenę szacuje się obecnie na ok. 500 euro), a także nagrywarki wieloformatowe. Napędy tego rodzaju będą zapewniały zapis/odczyt płyt nośników obu typów - Blu-ray i HD DVD. Ponadto mają obsługiwać dotychczas stosowane typy płyt CD i DVD. Przypuszcza się, że będą kosztowały w granicach 1000 euro. Zapewne podobne będą ceny stacjonarnych odtwarzaczy i nagrywarek - również one mają obsługiwać krążki CD i DVD. Na tegorocznych targach CeBIT Samsung zapowiedział napęd combo, który oprócz płyt CD i DVD będzie nagrywał nośniki Blu-ray, a także HD DVD. Jego premierę wyznaczono wstępnie na 2006 rok. Dużą interaktywność zapewni łącze szerokopasmowe, w które mają być wyposażone wszystkie napędy. Dzięki niemu będziesz mógł pobierać dodatkowe informacje z Internetu, uaktywniając na przykład odnośnik w bonusowych materiałach na płycie z filmem. A gdy spodoba ci się zwiastun filmowy na tyle, że zechcesz wypożyczyć lub nabyć określony tytuł, nie będziesz musiał wstawać z wygodnego fotela. Wystarczy ściągnąć żądaną pozycję poprzez łącze internetowe do swego domowego kina, podając hasło i numer karty kredytowej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: