Blu-ray/HD DVD combo dla peceta w maju?

Najprawdopodobniej w maju br. spółka Hitachi-LG Data Storage wprowadzi do sprzedaży pierwszy napęd optyczny dla komputera PC, odczytujący dane z płyt Blu-ray i HD DVD. Prezentacja napędu ma nastąpić na rozpoczynających się w Hanowerze targach CeBIT.

Urządzenie oznaczone symbolem GGW-H10N ma oferować możliwość zapisu i odczytu nośników Blu-ray, natomiast krążki HD DVD będzie mogło tylko odczytywać. Szacunkowa cena urządzenia oscyluje wokół 1,2 tys. USD. Napęd może zapisywać dane z prędkością 4x, co znaczy, że nagranie jednowarstwowej płyty Blu-ray o pojemności 25 GB trwa do 24 minut.

Blu-ray/HD DVD combo dla peceta w maju?

Napęd optyczny GGW-H10N

Prędkość pracy napędu GGW-H10N:

Zapis:

BD-R (Sl/DL): 4x/2x

BD-RE (SL/DL): 2x

DVD+/-R/R DL: 8x/4x

DVD+RW/-RW: 8x/6x

CD-R/RW: 16x

Odczyt:

BD-R/ROM (SL): 4x

BD-R/ROM (DL)/RE (SL/DL): 3,5x

HD DVD-ROM(SL/DL): 3x

DVD+/-R: 10x

DVD+/-RW 8x

DVD-ROM (SL): 12x

DVD+/-R DL/ROM DL: 6x/8x

CD-R/RW/ROM: 32x/24x/32x

Spółka Hitachi-LG Data Storage specjalizuje się w projektowaniu rozwiązań z zakresu składowania danych na optycznych nośnikach (opracowane produkty sprzedawane są następnie producentom sprzętu).

Ujednolicenie funkcji odczytu danych z płyt Blu-ray i HD DVD w napędzie optycznym postrzegane jest jako jedna z możliwości ominięcia "wojny formatów", w której po jednej stronie cyfrowej barykady stoją takie firmy jak Sony, Hitachi i Philips wspierające format Blu-ray, podczas gdy za HD DVD opowiadają się NEC i Toshiba.