Blu-ray dla kamer cyfrowych od TDK

Na trwających właśnie targach CES 2007 firma TDK zaprezentowała dwa prototypowe nośniki przeznaczone do zapisywania danych z wykorzystaniem niebieskiego lasera. Nowości, które przeznaczone są głównie do współpracy z kamerami cyfrowymi, potrafią przechować do 7,5 GB danych.

Kilka miesięcy temu na rynku pojawiły się pierwsze kamery cyfrowe wykorzystujące nowy format AVCHD stworzony wspólnie przez Sony i Matsushita Electric Industrial (Panasonic), który umożliwia zapisanie na 8-centymetrowej płycie DVD materiału HD o jakości porównywalnej z Blu-ray czy HD DVD.

Wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie trafią do rąk użytkowników urządzenia korzystające z konkurencyjnego rozwiązania, którego prototyp (niezatwierdzony jeszcze przez organizację Blu-ray Disc Association) zaprezentowała właśnie firma TDK. Chodzi o nową płytę przystosowaną do współpracy z napędami korzystającymi z technologii niebieskiego lasera, której nadano nazwę Mini Blu-ray Disc. Nowość, której średnica wynosi 8 cm, dostępna jest w dwóch jednowarstwowych wersjach pozwalających na jednokrotny (Mini BD-R) i wielokrotny (Mini BD-RE) zapis 7,5 gigabajta danych. Oczywiście krążki są też kompatybilne ze standardowymi napędami Blu-ray.


Zobacz również