Blu-ray do lamusa - już niedługo 1000 GB na płycie GE!

Naukowcy z General Electric (GE) Global Research pracują nad nową wersją nośników optycznych. Dzięki zapisowi holograficznemu na płycie wielkości krążka CD i DVD uda się umieścić nawet do 1000 GB danych - to 2,5 raza więcej niż na prototypowych nośnikach Blu-ray i 20 razy więcej niż na nośnikach BD dostępnych na rynku!

O nośnikach holograficznych słyszymy nie od dziś. Kpiliśmy już nawet z firmy InPhase, że od wielu lat zapowiada, iż "najdalej za pół roku" wprowadzi na masowy rynek płyty pozwalające na przechowanie kilkuset gigabajtów danych - na razie nic takiego się nie udało.

Inżynierowie z GE odgrażają się jednak, że - wbrew temu, co uparcie wmawia ludziom Sony - czas nośników optycznych wcale się nie skończył.

Badacze pracują nad napędami odczytującymi nośniki holograficzne, które będą jednocześnie kompatybilne wstecz z płytami DVD i CD.

Pierwsza wersja nośników General Electric ma pomieścić 300 GB danych. Na kolejnych ma się dać upchnąć nawet 1000 GB (!) informacji. Najważniejszy dla użytkownika powinien być jednak fakt, że GE koncentruje się na rynku masowym - zdaniem przedstawicieli korporacji, przeciętny użytkownik będzie w stanie kupić napęd holograficzny już za 3-4 lata!

Najpojemniejsze dostępne obecnie płyty Blu-ray mieszczą ok. 50 GB danych.

Warto zajrzeć: "An Easier Upgrade to Holographic Storage" (w języku angielskim)