Blu-ray i HD DVD zyskują poważnego konkurenta

W czasie zeszłotygodniowych targów CES w Las Vegas firma InPhase zaprezentowała nośniki holograficzne przeznaczone na rynek użytkowników domowych. Przedstawiciele korporacji twierdzą, że wszystko jest gotowe, by mieszczące nawet 300 GB H-ROM-y mogły trafić do sprzedaży jeszcze w 2006 roku.

Opracowane przez InPhase nośniki HDS4000 do odczytu danych wykorzystują czerwone lasery - te same, które stosuje się w napędach CD/DVD. Ma to pozwolić producentom czytników i nagrywarek na obniżenie kosztów podczas opracowywania urządzeń współpracujących z H-ROM-ami.

Nośniki InPhase nadają się do składowania danych audio i wideo. Co ciekawe, pod względem rozmiarów mogą przypominać zarówno znaczki pocztowe, jak też karty kredytowe czy płyty CD. Producent chwali się, że na H-ROM-ie wielkości wizytówki mieści się kilka filmów zapisanych w standardzie HDTV.

Pod koniec 2006 roku na rynku mają się również pojawić profesjonalne nagrywarki InPhase przeznaczone specjalnie do pracy z nośnikami holograficznymi (produkowanymi przez Hitachi Maxell). Na H-ROM-ie o średnicy 13 centymetrów ma się zmieścić nawet 300 GB danych. Transfer z takiej płyty wyniesie 20 MB/s - jest to odpowiednik CD-ROM-u pracującego z szybkością x133.

Patrz również: 'Holograficzne dyski "już za rok"'