Blu-ray może zaadoptować filmy 4K

Organizacja Blu-ray Disc Association (BDA) poinformowałą, że pracuje obecnie nad włączeniem standardu 4K do specyfikacji Blu-ray.


Ewolucja tzw. płaskich telewizorów w ostatnich latach przebiegała pod znakiem powolnego wykańczania technologii plazmowej oraz stopniowego wprowadzania na rynek nowych rozwiązań w postaci podświetlenia diodami LED, technologii 3D oraz "inteligentnych" platform pozwalających użytkownikowi na znaczne zwiększenie możliwości odbiornika po podłączeniu go do Internetu. Bardzo powoli zaczynają również wkraczać na rynek telewizory zbudowane w oparciu OLED, który to proces z pewnością potrwa jednak dobrych kilka lat zanim na tego typu rozwiązanie będzie stać przysłowiowego Kowalskiego.

Wracając jednak do wcześniej wymienionych technologii trudno nie zauważyć, że 3D już na tyle spowszechniało, iż niekiedy wybierając telewizor praktycznie nie zwracamy nawet uwagi na ten dodatek kierując raczej naszą uwagę ku wielkości ekranu i funkcjom internetowym. Producenci rozpoczęli więc poszukiwania nowego wabika, który zachęciłby klientów do wymiany telewizora na nowy. I właśnie na zakończonych niedawno targach CES przekonaliśmy się, że wybór padł na wysoką rozdzielczość przyszłych telewizorów, która pozwalała będzie na współpracę ze standardem wyświetlania obrazu telewizyjnego Ultra High Definition Television (UHDTV).

W sumie podczas targów ponad 10 producentów zaprezentowało około 50 telewizorów UHDTV. Wśród nich znalazły się takie perełki, jak 110 calowy model Samsunga (patrz zdjęcie), czy 56-calowy OLED Sony. Możemy więc być pewni, że wkrótce producenci zaczną wciskać klientom telewizory UHDTV nie dopowiadając jednak przy tym, że obecnie praktycznie nie ma dostępu do odpowiednich treści, które pozwoliłyby w pełni cieszyć się z ich możliwości.

No właśnie, co z tymi treściami?

Pewne ruchy idą jednak kierunku 4K. Organizacja Blu-ray Disc Association (BDA) poinformowała bowiem właśnie, że pracuje nad włączeniem standardu 4K do specyfikacji Blu-ray.

"Stworzyliśmy trzy miesiące temu grupę zadaniową, która ma zbadać perspektywy dodania nowych technologii do formatu. Będziemy oceniać trzy kryteria począwszy od możliwości technicznych włączenia 4K, które czterokrotnie zwiększa jakość obrazu 1080p" - powiedział Andy Parsons z BDA.

Kwestie techniczne

Biorąc pod uwagę kwestie techniczne warto zauważyć, że Quad HD potrzebuje aż ośmiokrotnie większej szybkości przesyłania danych niż dzisiejsze 1080i HD. Z pomocą przychodzi nam tutaj jednak nowy format kompresji wideo High Efficiency Video Coding (HEVC), który powoduje, że zakodowane nim pliki mogą zajmować od 35% do nawet 60% mniej miejsca niż pliki kompresowane H.264. Oznacza to więc, że filmy w jakości 3840x2160, 50/60p mogłyby się pomieścić na płytach Blu-ray o pojemności 50 GB. Niewykluczone jednak, że wprowadzenie tego typu rozdzielczości będzie bodźcem dla deweloperów po sięgnięcie do formatu BDXL, który pozwala płytom (są one bardzo drogie) zmagazynować 100 GB lub 128 GB danych.

Oczywiście pozostaje także kwestia wstecznej kompatybilności płyt 4K Blu-ray z obecnie dostępnymi odtwarzaczami Blu-ray. Tutaj BDA będzie miała naprawdę poważny problem do rozgryzienia.

Kiedy?

Obecnie nie mamy żadnych informacji na temat przybliżonej daty wprowadzenia 4K do formatu Blu-ray.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: