Blu-ray o pojemności 100 GB!

Firma TDK zaprezentowała prototypowy dysk Blu-ray, o dwukrotnie większej pojemności i prędkości zapisu niż dotychczasowe nośniki w tym formacie. Na dysku można zapisać do 100 GB danych, z prędkością do 72 Mb/s.

Przypomnijmy, że na standardowych dyskach Blu-ray dane można zapisać z prędkością 36 Mb/s. Przedstawiciele TDK tłumaczą, że prędkość zapisu udało się zwiększyć dzięki zastosowaniu pewnych modyfikacji w materiale, z którego zbudowane są warstwy nośnika. Ponadto TDK umieściło w prototypie płyty dwie dodatkowe warstwy, podnosząc tym samym ich liczbę do czterech. Każda z warstw płyty Blu-ray ma pojemność 25 GB, a standardowe dyski w tym formacie to nośniki jedno- i dwuwarstwowe.

TDK poinformowało, że prototyp został już zgłoszony do Blu-ray Disc Association, organizacji zrzeszającej firmy z sektora IT, wspierające rozwój tego formatu jako następcy płyty DVD. Według przedstawicieli firmy, czterowarstwowe Blu-ray'e mogłyby zadebiutować na rynku komercyjnym w 2007 r.

Zobacz również:

  • Jak sformatować dysk twardy? [PORADNIK]

Przypomnijmy, że rozmowy na temat utworzenia jednego wspólnego formatu - następcy DVD utknęły w martwym punkcie (informowaliśmy o tym w artykule Następca DVD - nie będzie porozumienia). Co więcej, firma Toshiba - należąca do opozycyjnego wobec Blu-ray DA obozu wspierającego format HD DVD, zaprezentowała niedawno prototypową płytę w tym formacie, zdolną do pomieszczenia 45 GB danych.

Więcej informacji: TDK.