Blu-ray od Philipsa

Przedstawiciele Philipsa oficjalnie zaprezentowali na targach Computex 2006 nową nagrywarkę Blu-ray oraz nośniki BD (Blu-ray Disc) tej firmy. Co ważne, wśród krążków znalazły się m.in. zapowiadane już od jakiegoś czasu płyty dwuwarstwowe, na których można zmagazynować do 50 GB danych.

Nazwy nagrywarki na razie nie podano. Wiadomo, że jest ona przeznaczona do montażu w komputerach PC (ma pojawić się również wersja notebookowa) i potrafi nagrywać płyty BD z dwoma prędkościami - 1x i 2x (zapisanie nośnika BD-R zajmie więc nagrywarce ok. 70 lub ok. 135 minut). Urządzenie potrafi również zapisywać dane na płytach DVD i CD - w sprzedaży powinno się ono pojawić już w sierpniu, w cenie ok. 850 euro. W pakiecie z napędem nabywca otrzyma oprogramowanie Nero 7.

Philips poinformował także, że we wrześniu w jego ofercie powinny pojawić się pierwsze nośniki BD-R o pojemności 25 GB, zaś kilka miesięcy później (najprawdopodobniej w grudniu) kupić będzie można również nośniki BD-R DL (dual layer - dwuwarstwowe), na których zapisać będzie można 50 GB danych. Wiadomo już, że za nośnik BD-R zapłacić trzeba będzie ok. 15 euro, zaś za BD-R DL - ok. 20 euro.

Więcej informacji: Philips.