Blu-ray: plan podboju świata w styczniu

Podczas kolejnej edycji targów Consumer Electronics Show, które odbędą się w styczniu 2006 r. zostaną ujawnione szczegółowe plany wprowadzenia na rynek płyt w tym formacie. Należy się zatem spodziewać, że kilka firm wchodzących w skład Blu-ray Disc Association poda konkretne daty rynkowych premier swoich produktów, związanych z technologią Blu-ray.

Informacji tej udzielił Andy Parsons, rzecznik BDA (na razie wiadomo jedynie, że konsorcjum wspierające format Blu-ray planuje rynkową ofensywę na wiosnę przyszłego roku). Do dyspozycji użytkowników powinny zatem trafić urządzenia odtwarzające płyty w tym formacie, wyprodukowane przez Sony, Pioneera i Matsuhitę (właściciela marki Panasonic) oraz filmy wydane na krążkach Blu-ray, wyprodukowane w studiach 20th Century Fox, Sony Pictures/Columbia TriStar, MGM i Walt Disney Pictures.

Nie wiadomo jednak, ile czasu będzie musiało upłynąć, aby inwestycja w ten format zaczęła się zwracać. Proces wytwarzania dysków Blu-ray różni się bowiem od metody produkcji standardowych kompaktów czy też płyt DVD, wobec czego rodzą się obawy, czy implementacja tego formatu przynajmniej w początkowym okresie nie zostanie okupiona wysokimi cenami nośników, co najmocniej odczuliby kupujący filmy (więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule "Wsparcie dla Blu-ray kosztuje...").


Zobacz również