Blu-ray prowadzi również w Europie

W tym w Europie sprzedano ok. 1 mln filmów na płytach Blu-ray - to aż 73% wszystkich filmów na nośnikach HD, nabytych przez klientów ze Starego Kontynentu. Organizacja Blu-ray Disc Association poinformowała też, że w tym roku wyprodukowano w sumie 21 mln płyt Blu-ray z grami, przeznaczonych na rynek europejski.

Jak łatwo policzyć, konkurencyjny dla Blu-ray standard promowany przez Toshibę - HD DVD - zdobył w 2007 r. jedynie 27% rynku w Europie. Tak przynajmniej wynika ze statystyk sprzedaży, przygotowanych przez firmę analityczną Media Control Gfk International. W 2007 r. na Starym Kontynecie najlepiej sprzedającymi się filmami na Blu-ray były "300", "Spider-Man 3" oraz "Piraci z Karaibów; Na krańcu świata".

Sukces Blu-ray w Europie z pewnością ucieszy koncern Sony (głównego promotora tego standardu), bowiem początkowo mieszkańcy Starego Kontynentu zdecydowanie faworyzowali HD DVD (ponieważ na wspieranie tego formatu zdecydowało się wiele tutejszych wytwórni filmowych). Sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy na europejski rynek trafiła konsola PlayStation 3 z wbudowanym czytnikiem Blu-ray - od tego momentu standard ten zaczął zyskiwać przewagę nad konkurentem.

Warto wspomnieć, że format Blu-ray zdobył zdecydowaną przewagę również na amerykańskim rynku - w pierwszych dziewięciu miesiącach 2007 r. na każdy film sprzedany w USA na HD DVD przypadały średnio dwa filmy sprzedane na Blu-ray.