Blu-ray przekroczy magiczną granicę w 2015 r.

105 milionów - tyle odtwarzaczy Blu-ray będzie gościło w naszych domach w roku 2015.

Blu-ray

W czerwcu Blu-ray skończył 5 lat i wygląda na to, ze wciąż ma przed sobą przyszłość. Według danych firmy In-Stat, Blu-ray przekroczy magiczną granicę 100 milionów sprzedanych egzemplarzy odtwarzaczy w 2015 roku. W tym samy czasie spadać będzie regularnie sprzedaż odtwarzaczy DVD.

- Do 2015 roku nagrywarki DVD praktycznie całkowicie znikną z rynku. Niewielka sprzedaż będzie odnotowana tylko w Japonii. Nagrywarki DVD zastąpią nagrywarki Blu-ray, a wielu użytkowników w ogóle zrezygnuje z płyt na rzecz urządzeń z dużymi dyskami twardymi lub systemów DMS, na których będą przechowywać różne cyfrowe treści wideo - powiedział Norm Bogen z firmy analitycznej In-Stat.

Blu-ray najmocniejszy w Ameryce

Obecnie 38 proc. odtwarzaczy i nagrywarek Blu-ray na świecie stanowią urządzenia sprzedane w Ameryce Północnej. Japonia to obszar, w którym najlepiej sprzedają się nagrywarki Blu-ray.

Tron

Tron

Oznacza to, że nie sprawdziły się prognozy niektórych analityków o porażce Blu-ray jako formatu. Wygląda na to, że Blu-ray będzie rządził na rynku tyle co DVD, a może nawet chwilę dłużej. Streaming internetowy rozwija się trochę zbyt wolno, by móc szybko zastąpić Blu-ray. Już na ten rok prognozuje się duży wzrost sprzedaży Blu-ray 3D.

Źródło: In Stat