Blu-ray rządzi w Europie

Przedstawiciele europejskiego oddziału organizacji Blu-ray Disc Association (BDA) poinformowali, ze liczba sprzedanych na Starym Kontynencie filmów na płytach Blu-ray zbliża się do 2,4 mln. Oznacza to, że format ten zdobył blisko 80% europejskiego rynku nośników HD.

BDA powołuje się na statystyki sprzedaży przygotowane przez firmę analityczną Media Control Gfk International. Wyliczyła ona, że do tej pory w Europie sprzedano już 2,37 mln filmów w formacie Blu-ray, co stanowi 79% wszystkich filmów HD sprzedanych na nośnikach optycznych (pozostałe 21% przypadło konkurencyjnego formatowi - HD DVD).

Przedstawiciele BDA zwracają uwagę, że zainteresowanie filmami w wysokiej rozdzielczości błyskawicznie rośnie - na sprzedanie pierwszego miliona filmów na Blu-ray w Europie trzeba było czekać blisko 10 miesięcy; kolejne 1,4 mln płyt znalazło nabywców w niewiele ponad trzy miesiące.

Raport Media Control Gfk International to kolejna fatalna wiadomość dla firm wspierających format HD DVD - pierwszą (i najważniejszą) była styczniowa decyzja koncernu Warner Bros, który poinformował na targach CES 2008, że zamierza zrezygnować z wydawania filmów w HD DVD. Później ze wsparcia HD DVD zaczęły wycofywać się kolejne firmy (m.in. sieci sklepów elektronicznych). W miniony weekend w Sieci pojawiły się też niepotwierdzone na razie informacje, że Toshiba zamierza zrezygnować z rozwijania i promowania tego standardu.