Blu-ray też jest prawdziwe!

W odpowiedzi na kampanię "HD DVD is REAL" przeprowadzaną między innymi przez Toshibę na targach CEATEC, Matsushita (znana z produktów pod marką Panasonic) zaprezentowała notebooka z napędem Blu-ray. Z dysku BD w czasie rzeczywistym odtwarzany był film HDTV w formacie MPEG-2.

Wojna formatów trwa! Ledwie kilka dni temu Toshiba zaprezentowała prasie napęd HD DVD przeznaczony do montażu w komputerach przenośnych oraz gotowe, wykorzystujące go notebooki (patrz artykuł: "HD DVD zyskuje przewagę"), a już konkurencja pochwaliła się podobnymi rozwiązaniami Blu-ray.

Na japońskich targach CEATEC Matsushita pokazała napęd BD o grubości niecałych 13 milimetrów. W przeciwieństwie do urządzenia Toshiby był to jednak nie tylko czytnik, ale również nagrywarka Blu-ray; sprzęt obsługiwał następujące formaty: BD-RE, BD-R oraz DVD+R/-R (w tym także płyty dwuwarstwowe), DVD+RW/-RW, DVD-RAM.

W napędzie umieszczono płytę BD z nagranym filmem skompresowanym do MPEG-2. Aby udowodnić realność urządzenia, czytnik nie został zamknięty - odwiedzający targi mieli więc szansę na obejrzenie wirującego krążka Blu-ray.


Zobacz również