Blu-ray: w Europie startuje szybciej niż DVD?

Format Blu-ray popularyzuje się w Zachodniej Europie szybciej niż 10 lat temu upowszechniał się standard DVD - twierdzą analitycy z firmy Futuresource. Na poparcie swojej tezy przedstawili oni wyliczenia, z których wynika, że w trzy lata po wprowadzeniu na rynek formatu DVD, urządzenia obsługujące ten standard kupiło ok. 1,5 mln Europejczyków. Sprzęt Blu-ray znalazł w analogicznym okresie (tzn. w trzy lata po rynkowej premierze) aż 10 mln nabywców.

Statystyki przedstawione przez Futuresource dotyczą pierwszych trzech lat dostępności dwóch nowych technologii - DVD i Blu-ray. W przypadku DVD analizowano lata 1997-1999, zaś w przypadku Blu-ray - 2006-2008 (przy podliczaniu uwzględniono prognozy sprzedaży Blu-ray do końca bieżącego roku).

Warto zaznaczyć, że dane przedstawione przez firmę dotyczą jedynie Zachodniej Europy i że do kategorii "urządzeń obsługujących Blu-ray" zaliczono nie tylko typowe stacjonarne odtwarzacze, ale także świetnie sprzedające się konsole PlayStastion 3.

Analitycy przyznają, że pierwszy rok sprzedaży Blu-ray nie był imponujący - w Zachodniej Europie w 2006 r. sprzedano zaledwie ok. 10 tys. odtwarzaczy (dla porównania - w pierwszym roku dostępności odtwarzaczy DVD liczba ta wyniosła ok. 50 tys.). Jednak kolejne lata były zdecydowanie lepsze, co pozwoliło nowej technologii na osiągnięcie znacznie lepszych wyników sprzedaży - momentem przełomowym było wprowadzenie na rynek PS3.

Warto wspomnieć, że jest to kolejna już sugestia, że Blu-ray popularyzuje się szybciej niż DVD - kilka tygodni temu niemiecka firma Singulus (producent urządzeń do wytwarzania nośników optycznych) poinformowała, że jej zdaniem nowy format popularyzuje się szybciej niż DVD. "W pierwszym kwartale bieżącego roku dostaliśmy zamówienia na 21 maszyn do produkcji dwuwarstwowych płyt Blu-ray. A to oznacza, że zapotrzebowanie na nie jest większe, niż na DVD w pierwszym roku dostępności na rynku tej technologii - 11 lat temu zamówiono u nas 17 urządzeń do wytwarzania tych nośników" - oświadczył Stefan Baustert, szef działu finansowego Singulus. Więcej informacji znaleźć można tutaj.